Najave

GOSTUJUĆE PREDAVANJE: Prof. dr. sc. Sanja Nikčević

Četvrtak, 11 Veljača 2021 |

Dana 02. ožujka 2021. godine gostujuće predavanje na KBF-u održat će prof. dr. sc. Sanja Nikčević s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Naslov predavanja: ISTINE I LAŽI O KANONU ILI KAKO SMO ZBOG SVJETONAZORA IZGUBILI PRAVO NA LIJEPO/DOBRO/SVETO U UMJETNOSTI.

Umjetnički kanon je službeni popis najvrjednijih djela povijesti i sadašnjosti koje dijeli cijela Europa ali i „upute“ za prosuđivanje umjetničkog djela. On određuje interpretaciju starih djela i epoha, utječe na način pisanja novih djela kao i naše prosuđivanje svakog djela. Predavanje će pokušati odgovoriti na pitanja:

• Tko je odredio kanon i kada?
  • Prema kojim kriterijima: imanentnim samoj literaturi ili vladajućem svjetonazoru?
  • Zašto je u Hrvatskoj Miroslav Krleža vrh kanona i gdje su drugi pisci?
  • Kako je u drugim zemljama Europe?
  • Zašto se danas kao vrijedna smatra isključivo književnost koja napada, ruši, prikazuje crnu sliku svijeta i beznađe?
  • Zašto se slika svijeta koja afirmira smisao svijeta se smatra „nevrijednim podilaženjem publici“?
  • Zašto se svaka afirmacija svijeta kao Božjeg nauma smatra „crkvenom propagandom“?
  • Gdje je u današnjem kazalištu katarza ili pročišćenje emocija  koju je još Aristotel proglasio „svrhom kazališta“?
  • Zašto je kazalište moralo biti lijepo/dobro/sveto više od dvije i pol tisuće godina a danas to nikako ne smije?
  • Kako je Rajmund Kupareo napisao tri suvremena prikazanja o rođenju/smrti/uskrsnuću Isusa Krista koja se čitaju/gledaju tako napeto kao da priču nikad nismo čuli?
  • Kako se izboriti za pravo na lipo/dobro/sveto u kazalištu ili zašto sam pokrenula  novu izdavačku kuću Citadela libri

Prof. dr. sc. Sanja Nikčević (Varaždin, 1960.) živi u Zagrebu. Studirala, magistrirala i doktorirala na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Teatrologinja je i kazališna kritičarka, redovita profesorica u trajnom zvanju na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku gdje predaje povijest drame, vanjski je predavač na Katoličkom sveučilištu. Dvostruki dobitnik Fulbright stipendije, aktivna u međunarodnim i hrvatskim strukovnim  udrugama (od 2010.-2019.  predsjednik je nacionalne udruge kazališnih kritičara - HDKKT, a od 2014.-2018. član Glavnog odbora Matice hrvatske, predsjednik Odjela za kazalište i film Matice hrvatske).

• Datum održavanja: Utorak, 02 Ožujak 2021
  • Mjesto održavanja: KBF Đakovo