Spe et labore

100,00 kn

Recenzija

Iz proslova:
Biskup, dr.sc. Marin Srakić, puna je tri desetljeća djelovao kao profesor moralne teologije na našem učilištu iz čije novije povijesti ističemo tri razdjelnice. Godine 1973. razdvojena je služba rektora Bogoslovnog sjemeništa i rektora Visoke bogoslovne škole. Upravo je dr. Srkić obnašao dvije godine službu prvoga rektora tada Visoke bogoslovne škole a danas Teologije u Đakovu. Godine 1987. naše je učilište afilirano Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, da bi 1994., pod imenom Teologija u Đakovu, naše učilište ušlo i u sastav Sveučilišta u Zagrebu. U svemu je ovome zauzeto sudjelovao i značajno pridonio, zajedno s drugim profesorima, i biskup Srakić. Kao dijecezanski biskup on je i Veliki rektor (kancelar) Teologije u Đakovu. U duhu tih odnosa i povezanosti, profesori Teologije u Đakovu, kao i drugi prijatelji biskupa Srakića, žele mu kao profesoru i znanstveniku, svećeniku i biskupu, o 65. godišnjici života ovim Zbornikom izreći priznanje i zahvalnost.

U znanstvenim istraživanjima, objavljenim djelima i studijama uočljiva je raznolikost njegovog zanimanja. Za kolegije moralne teologije priredio je sva skripta. S područja moralne teologije napisao je brojne studije. No, i druga su područja predmet njegova interesa te tako susrećemo više naslova o obiteljskoj tematici, posebno odgoju, zatim formaciji za svećeništvo, građu za propovijedi te prevodilačke radove. Njegova osobita ljubav prema našoj povijesti vidljiva je iz brojnih povijesnih studija.