Vlasiti misal Đakovačke i Srijemske biskupije

65,00 kn

Recenzija

Iz predgovora:
U ruci nam je znanstveno djelo dvojice profesora Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, prof. dr. sc. Zvonka Pažina i prof. dr. sc. Karla Višatickoga, koji su uložili veliki trud da našoj javnosti predstave nastajanje i povijest Vlastitog misala i Časoslova Đakovačke i Srijemske biskupije. Djelo odlikuje bogati znanstveni aparat, ali je stilom i sadržajem pristupačno i manje zahtjevnom čitatelju. Autori se nisu zadovoljili pukom analizom teksta niti nabrajanjem nekih povijesnih podataka, nego su ga obogatili poukom i porukom iz života pojedinog sveca, kao i teološkim tumačenjem liturgijskih tekstova. Sami su naznačili da su, između ostaloga, prikazivali sve misne molitve prema svim vlastitim misalima, da su naveli njihove izvore i istaknuli njihov osnovni teološki sadržaj. Oni su naveli misna čitanja i donijeli za njih kraći uvod i komentar. To je jako dobro i korisno onima koji budu pripravljali liturgijska slavlja ovih svetaca. Na koncu, donosimo – gdje je to slučaj – latinski i hrvatski tekst pasije (akta) pojedinog srijemsko-panonskog mučenika. Obično, kad uzmemo u ruke koji misal ili časoslov, ne nalazimo u njima imena autora, jer se smatra da su oni djelo cijele Crkve. Međutim, njihov sadržaj netko sabire ili stvara. Naša dvojica profesora iznijela su na vidjelo i odala priznanje trojici svećenika koji su prije četrdesetak godina izveli velebno djelo, a to su Jakov Benković i o. Radogost Grafenauer, profesori na Visokoj bogoslovnoj školi te Mitar Dragutinec, župnik.