Studentski kutak

Održana „Večer ususret Božiću“ (VIDEO)

Petak, 23 Prosinac 2016 |

Dana 21. prosinca 2016. godine  na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Dvorani biskupa Mandića održana je „Večer ususret Božiću“. Program je započeo izvedbom okteta „Sursum corda“ sa naslovom pjesme „Rekoše proroci“.

Potom je uslijedio pozdravni govor predsjednice Studentskog zbora Nikoline Barić koja je pozdravila mons. dr. Đuru Hranića, dekana izv. prof. dr. sc. Ivicu Raguža, prodekanicu doc. dr. sc. Suzanu Vuletić, prodekane doc. dr. sc. Grgu Grbešića i doc. dr. sc. Šimu Šokčevića te ujedno i sve profesore, studente i zaposlenike našega fakulteta. U svojemu pozdravu je istaknula da i mi budemo svjetlo u svijetu oko nas, maleni, ponizni te velikodušni u darivanju samih sebe baš kao što je i Krist koji nam dolazi. Pozdravnu riječ uputio je i mons. dr. Đuro Hranić , nadbiskup i veliki kancelar  koji je istaknuo da  za nas nema radosnije vijesti od te da je Bog postao čovjekom. Bog je na sebe preuzeo stvarnost ljudskoga života, poistovjetio se sa čovjekom grešnikom, solidarizirao se i time nam poručio da odsada više ne možemo častiti Boga, a da ne vodimo računa o čovjeku, o njegovom cjelovitom promaknuću. Otajstvo Božića nam pokazuje da ne računamo samo na mogućnosti ovoga svijeta, nego na snagu koja nam dolazi od Boga, naglasio je mons. Hranić. Svoju riječ je naposljetku uputio i dekan KBF-a izv. prof. dr. sc. Ivica Raguž pozdravivši sve pristune. Profesor Raguž se osvrnuo na trojicu mudraca koji donose novorođenom Djetetu zlato, tamjan i smirnu objasnivši pritom da se u duhovno – teološkoj tradiciji zlato odnosi na Isusa Krista kao kralja nad cijelim svijetom, tamjan nam pak pokazuje da je Krist Bog, a smirna da je On Bog koji pati, raspeti Bog. Sv. Grgur Veliki je tu teološku tradiciju objasnio na primjeru čovjeka i njegovog pristupa Bogu. U drugom dijelu programa uslijedile su kontemplativne meditacije koje su čitali studenti, uz pratnju instrumenata: Božidar Nađ „Sacrificium Vespertinum“ od R. Cupareoa, Antun Nikolić „Božić“ od V. Nazora te Luka Ćosić „Sveta noć“ od A. Kokića. Potom je dramska skupina KBF-a izvela igrokaz pod nazivom „Razgovor karmelićanki“ od G. Bernanosa poručivši nam da u ovo božićno vrijeme upoznamo Gospodina i otkrijemo važnost molitve. Uslijedila je i glazbena točka faklutetskog zbora „Ruah“ sa pjesmama „Raduj se Marijo“, „La pastraella“ i „Božić dolazi“. Prije dodjela tomboli večer je uljepšala poezija studentice Martine Peunić koja je predstavila svoje tri nove pjesme: "Nama na dar", "Za mene, za tebe...", "Zahvalnica" uz glazbenu pratnju. Na samom kraju programa uslijedila je tradicionalna tombola koju su vodili Ante Lučić i Josip Petričević, studenti pete godine.  Zahvalili su svim velikodušnim darivateljima knjiga za ovogodišnju tombolu kojima su nagrađeni izvučeni studenti. Program je završio izvedbom Okteta „Sursum corda“ i pjesmama „Radujmo se i kličimo“ te „Kyrie eleison“. Večer je zaokružena zajedničkim druženjem uz pjesmu i čašu kuhanog vina.

Slađana Bradarić i Matija Bajt

Video cjelokupnog događaja možete pogledati na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=ZZe9sehHIhM&feature=youtu.be

Zašto studirati na KBF-u u Đakovu?

Anita Lučić

Ana Puljić