Dr. sc. Silvana Fužinato izvanredna je profesorica KBF-a u Đakovu

Autor:  Četvrtak, 09 Studeni 2023 |

Docentica i predsjednica Katedre Svetoga pisma Staroga i Novoga zavjeta unutar Odsjeka za Sveto pismo i sustavnu teologiju Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Đakovu u sastavu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, dr. sc. Silvana Fužinato, nakon što je ispunila zakonske uvjete, 13. listopada 2023. godine, temeljem Odluke Matičnoga odbora za područje Humanističkih znanosti – polja filozofije i teologije o ispunjavanju svih uvjeta izabrana je na više znanstveno-nastavno radno mjesto izvanredne profesorice iz znanstvenog područja Humanističkih znanosti, znanstvenog polja teologija.

Izv. prof. dr. sc. Silvana Fužinato, sestra Družbe Presvetog Srca Isusova, rođena je 16. svibnja 1981. godine u Prnjavoru kod Banjaluke gdje je 1996. godine završila osnovnu školu. Žensku opću gimnaziju sestara milosrdnica završila je u Zagrebu 2000. godine, te prve zavjete položila 14. kolovoza 2002. godine, a doživotne šest godina kasnije (2008.). Diplomski rad pod nazivom »Zakon ću svoj staviti u dušu njihovu i upisati ga u njihovo srce. O novom savezu u Knjizi proroka Jeremije« izradila je pod vodstvom prof. dr. sc. Ivana Šporčića te diplomirala 29. listopada 2008. godine na Teologiji u Rijeci, područnomu studiju Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

2009. godine upisuje poslijediplomski studij biblijske teologije na Teološkom fakultetu Papinskoga sveučilišta Gregoriana u Rimu gdje je magistrirala 29. rujna 2011. godine. Naslov magistarskog rada: »La donna della ricerca. Studio esegetico-teologico di Gv 4,4-42«. 2011. godine na istom sveučilištu upisuje doktorat iz biblijske teologije gdje je doktorirala 3. listopada 2014. godine. Naslov doktorske disertacije: »Tra fede e incredulità. Studio esegetico-teologico di Gv 5 in chiave comunicativa«. Od 2012. do 2014. godine u službi je tutora iz biblijske teologije na Teološkom fakultetu Papinskoga sveučilišta Gregoriana u Rimu.

Dana 5. listopada 2015. godine izabrana je u naslovno suradničko zvanje poslijedoktoranda/višeg asistenta.  3. listopada 2016. godine izabrana je u suradničko zvanje poslijedoktoranda i suradničko radno mjesto poslijedoktoranda, a  9. srpnja 2018. godine izabrana je u znanstveno-nastavno zvanje i na znanstveno-nastavno radno mjesto docentice iz znanstvenog područja Humanističkih znanosti, znanstvenog polja teologija i znanstvene grane biblijska teologija na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu u sustavu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Na temelju ugovora o radu na znanstveno-nastavnom radnom mjestu docentice je od 13. srpnja 2018. godine.  Upisana je u Upisnik znanstvenika pod matičnim brojem znanstvenika 350712.

Od 1. listopada 2018. do 8. travnja 2019. godine Prodekanica je za nastavu i studente Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, a od 1. listopada 2018. do 30. rujna 2020. godine predsjednica je Katedre Svetoga pisma Novoga zavjeta. Nakon reorganizacije ustrojbenih jedinica Fakulteta, od 1. listopada 2020. godine predsjednica je Katedre Svetoga pisma Staroga i Novoga zavjeta.

Na matičnom fakultetu je u svojstvu predsjednice sljedećih odbora i povjerenstava: Odbor za diplomske i završne ispite, Povjerenstvo za nagrađivanje, Povjerenstvo za dodatnu provjeru posebnih znanja, vještina i sposobnosti (motivacijski razgovor), Radna skupina za ishode učenja na KBF-u (1. listopada 2018. – 3. lipnja 2019.), te Povjerenstvo za unaprjeđenje i osiguranje kvalitete visokog obrazovanja na KBF-u (1. listopada 2022. – ).

Također sudjelovala je kao član u radu sljedećih povjerenstava: Povjerenstvo za pomoć studentima slabijeg socijalno-ekonomskog stanja (1. listopada 2018. – ), Povjerenstvo za dodatnu provjeru posebnih znanja, vještina i sposobnosti (motivacijski razgovor) (3. lipnja 2019. – 30. rujna 2022.), Radna skupina za ishode učenja na KBF-u (3. lipnja 2019. – 30. rujna 2022.), Povjerenstvo za izdavačku djelatnost, Knjižnično vijeće te Povjerenstvo za Teološko-pastoralni seminar (TPS) (1. listopada 2022. – )

Surađuje u izvođenju nastave na Filozofsko-teološkom Institutu Družbe Isusove u Zagrebu i u Školi za novakinje pri Hrvatskoj redovničkoj konferenciji u Zagrebu.

Članica je Uredničkog vijeća stručnog časopisa Biblija danas (2015. – 2016.) i Uredničkog vijeća znanstvenog časopisa KBF-a u Đakovu Diacovensia – Teološki prilozi (2016.–). Od 2019. godine također je i zamjenica glavnog i odgovornog urednika Diacovensije.

Također je članica Hrvatskog katoličkog biblijskog djela i Biblijskog instituta Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu (2015. –), Hrvatskog mariološkog instituta Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu (2017.–), Centra za biblijske studije (Centrul de studii biblice »Sfântul Anton de Padova«) teološko-pastoralnog fakulteta u Romanu (Rumunjska) (2019. ‒) i Savjetnica Centra za istraživanje odnosa znanosti i religije (CIOZR) Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu (2022. –).

Suradnica je međunarodnog znanstveno-istraživačkog projekta Progetto internazionale di ricerca Evangelium und Kultur. Testo biblico, Comunicazione, Intertestualità (2013.–). Voditelj projekta: prof. dr. sc. Massimo Grilli (Pontificia Università Gregoriana, Roma). Također je i suradnica znanstveno-istraživačkog projekta Pitanje o Bogu u dijalogu kršćanstva i suvremene kulture (2022.-2026.).Voditelj institucijskog projekta: prof. dr. sc. Veronika s. Nela Gašpar (Katedra dogmatske teologije KBF-a Sveučilišta u Zagrebu).

Objavila je 2 znanstvene i 2 stručne knjige, 18 znanstvenih radova i 20 stručnih radova, te je do sada izlagala na ukupno 19 znanstvenih i stručnih skupova. Također vrlo je aktivna u  popularizaciji biblijske teologije.