Proslava spomendana sv. Cecilije – zaštitnice crkvene glazbe

Autor:  Slađana Bradarić/ Matija Bajt Utorak, 22 Studeni 2016 |

Dana 21. studenog u prostorima bogoslovnog sjemeništa u Đakovu održana je Cecilijanska večer – proslava spomendana sv. Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe.

Tom prigodom održane su vespere u kapelici sjemeništa koje su pjevali bogoslovi zajedno sa profesorima i članovima mješovitog studentskog zbora KBF-a u Đakovu. Potom je uslijedilo čitanje iz poslanice Rimljanima i homilija rektora profesora Ive Andrića. Glavna misao u ovoj kratkoj propovijedi je bila izreka sv. Augustina:“ Tko pjeva, dvostruko moli.“ Profesor je naglasio koja je svrha pjevanja i glazbe u liturgiji, naime, glazba je gledana kao polet, zanos koji je sastavni dio bogoslužja jer je i ono samo djelo Božjeg Duha. Samo slavlje euharistije ostaje nedorečeno i prigušeno bez glazbe, ako je taj uzvišeni sakrament lišen ovoga dara, onda nedostaje i bitno ljudskoga izričaja. Mi smo, dakle, slušatelji i služitelji Riječi, zaključio je Andrić. Uz profesore Fakulteta na proslavi je bila nazočna i prodekanica doc. dr. sc. Suzana Vuletić, te prodekan doc. dr. sc. Šimo Šokčević. Nakon vespera uslijedila je večera svih prisutnih, a slavlje se nastavilo uz čašicu vina i ugodno druženje u pratnji glazbe.

Slađana Bradarić/ Matija Bajt