Na KBF-u održan susret sistemaca sa Osječkog sveučilišta

Autor:  Sistemac Utorak, 23 Svibanj 2017 |

23. svibnja 2017. na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu u organizaciji CARNetovog ureda Osijek i KBF-a iz Đakova održan je susret sistemaca sa Sveučilišta J. J. Straossmayera u Osijeku. Na susretu je sudjelovalo devet sistemaca.

U prvom dijelu susreta domaćin Marin Ivanišić, u sklopu kratkog predstavljanja fakulteta poveo je sudionike u obilazak našeg „malog kampusa“. Prvo smo obišli Središnju nadbiskupijsku i fakultetsku knjižnicu gdje nas je voditeljica Knjižnice Anikca Landeka srdačno i ljubazno provela kroz knjižnicu i upoznala s knjižničnim fondom. Nakon toga obišli smo zgradu studentskog doma i zgradu fakulteta gdje smo bacili pogled na mrežnu i informatičku opremu, a potom su uslijedila predavanja.

Prvo predavanje održao je sistemac Petar Taler (Odjel za matematiku) na temu „LanSchool – Softver za kontrolu računalne učionice“. U svom izlaganju Petar nas je u kratkim crtama upoznao s namjenom programa LanSchool, iznio je neke njegove glavne mogućnosti te na primjerima iz vlastitog iskustva izložio je prednosti korištenja pri izvođenju nastave. Drugo i treće predavanje održao je Željko Boroš (CARNet) koji je u svom prvom izlaganju donio novosti i promjene unutar CARNet-a te nas upoznao sa planovima CARNet-a u nadolazećem razdoblju. U svom drugom predavanju naslovljenom „10 dobrih navika dobrog sistemca“  Željko je iznio niz prijedloga i preporuka koje bi svakom dobrom sistemcu trebale biti dobra navika – možemo reći kao neka vrsta bontona, kako bi što jednostavnije i sigurnije obavljao svoje poslove oko brige i održavanja operacijskih sustave na poslužiteljima (serverima). Između ostaloga, istaknuo je da je vrlo korisno voditi dokumentaciju, bilo na papiru - bilo online, koja kasnije može biti pomoć kod ponavljanja nekih postupaka koje se ne izvršavaju tako često. Također, napomenuo je bitnost izrađivanja backup-a (pričuvnih kopija) važnih datoteka sustava, automatizacije pojedinih radnji na sustavu, čestog pregledavanja logova sustava, nadzora sustava, izrade sigurnosne politike i ostalog. Prvi dio susreta zaključen je raspravom nakon čega je slijedila okrjepa.

U drugom dijelu susreta, koji je protekao u nešto ležernijem tonu, bogoslov i student II. godine KBF-a Bruno Diklić, poveo nas je u obilazak Nadbiskupijskog dvora, katedrale, kripte i vinskog podruma. Svojim izlaganjem i poznavanjem materije vjerujem kako nikoga od nas nije ostavio ravnodušnim. Time smo zaključili prvi ovogodišnji susret sistemaca sa Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.