Održan je stučni skup na temu: „Kulturna baština Đakova“

Autor:  Srijeda, 28 Studeni 2018 |

Dana 27. Studenog 2018.g. na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu održan je stučni skup na temu: „Kulturna baština Đakova“.

U velikoj dvorani biskupa Antuna Mandića s početkom u 12,30 sati, održan je Županijski stručni skup stručnih suradnika školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije.

Gost predavač na stručnom skupu bio je Milan Paun koji je imao predavanje na temu „Glagoljica na tlu Slavonije“ – Paun iznosi činjenice o glagoljici te o njenom nastanku. Najvjerovatnija teorija nastanka glagoljice veže se uz svetu braću Ćirila i Metoda, koji su dobili zadatak prevesti latinsko bogoslužje na slavenski jezik. Glagoljica se koristila 1000 godina, ponajviše u crkvenom ozračju. Gospodin Paun izriče vrijednost hrvtskog glagoljštva, te napominje da hrvatskih glagoljaških knjiga ima diljem svijeta, npr. Hrvojev misal koji se nalazi u Istambulu i Misal kneza Novaka koji je u Beču.

Crkva sv. Dimitrija u Bodskim Drenovcima koja je građena 1301.g. dokaz je da se i na tlu Slavonije koristila glgoljica. U crkvi se nalazi jako velika količina zapisa na glagoljici što je dokaz njenom korištenju.

Doc. dr. sc. Darija Damjanović Barišić, dipl. teol, Ankica Landeka, te student Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, Matija Bajt, prezentirali su pilot projekt virtulane zbirke Josipa Lovretića. Naime, ova virtualna zbirka je trenutno u Beta verziji, te vas molimo da ostavite svoje refleksije o istoj.

Poveznica na kojoj se može pogledati virtualna zbirka Lovretića je: http://virtualna-izlozba-lovretic.djkbf.hr/.

Tekst / Fotografija: David Ferić / Brigita Kukuruzović