Studenti našega KBF-a na prvoj studentskoj „Teologijadi“ u Zagrebu

Autor:  Ponedjeljak, 06 Svibanj 2019 |

U razdoblju od 03. do 04. svibnja 2019. godine, studenti našega Fakulteta sudjelovali su na prvoj organiziranoj Teologijadi na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu.

Naime, Teologijada je projekt osmišljen još prije dvije godine pri sjednici Studentskog zbora Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu. Zamišljena je kao intelektualno – duhovni susret studenata teologije s ciljem promišljanja, diskutiranja i donošenja konkretnih rješenja vezanih uz goruće teme u društvu i Crkvi, s naglaskom na ulogu vjernika laika, to jest, teologa u takvom okruženju. Na susretu su sudjelovali studenti IV. godine: Robert Erk, Antun Nikolić i Ivana Žavcar te studenti V. godine: Tomislav Vojnić Mijatov, Domagoj Brkić, Maurizio Rezo te Slađana Bradarić. Teologijadi su nazočili i profesori našega Fakulteta, izv. prof. dr. sc. Vladimir Dugalić, dekan te izv. prof. dr. sc. Suzana Vuletić, prodekanica za nastavu i studente koji su nas bodrili u našem izlaganju. Koncept Teologijade se sastojao u tome da je svaki fakultet dobio jednu temu za obraditi te predstaviti svima nazočnima, a naša tema je bila „Homoseksualnost – stvarnost koja nas okružuje“ čiji je izlagač i moderator bio student V. godine Tomislav Vojnić Mijatov. Kako su već istaknuli organizatori Susreta, za nebeskog zaštitnika uzeli su bl. Alojzija Stepinca, a za geslo „Ja sam se zato rodio i došao na svijet da svjedočim za istinu.“ Iv 18, 37. Program Susreta započeo je u petak, 03. svibnja, sa misnim slavljem, prigodnim programom dobrodošlice te domjenkom, nakon čega smo se svi zaputili u crkvu Duha Svetoga gdje nam je nagovor držao studentski kapelan don Damir Stojić, a cjelokupno slavlje i klanjanje animirala svima poznata Božja pobjeda. Drugog dana smo se okupili u svetištu Sveta Mati Slobode u Pastoralnom centru koji je dio kompleksa svetišta  te je započeo prvi blok izlaganja. U prvoj grupi su izlaganja išla sljedećim redom: prva tema „Služba laika: stvarnost ili iluzija?“, zatim druga tema „Moja savjest je čista“ koje su izlagali studenti KBF-a u Zagrebu te tema „Redovnici, jesmo li sretni?“ izlagača fra Zvonimira. Nakon toga su formirane radne skupine gdje se pojedinačno raspravljalo o svakoj temi te je uslijedila pauza. Drugi blok izlaganja otvorio je student našega Fakulteta sa prethodno spomenutom temom te su uslijedila još dva izlaganja, prvo studentice KBF-a iz Zagreba sa temom „Pomodarstvo Life – Coachinga“ te „Liturgijska strujanja“, studentice iz Splita. U zadnjem dijelu Susreta uslijedile su prezentacije radnih skupina, okrugli stol sa izlagačima te zatvaranje Susreta gdje su organizatori najavili kako će se sljedeća Teologijada odvijati upravo na našem Fakultetu u Đakovu! Program se zatvorio euharistijskim slavljem i ugodnim druženjem u crkvi Duha Svetoga.

Tekst i fotografija: Slađana Bradarić