Novi naslovi

Novi naslovi

Sulplicije Sever: Život svetoga Martina

Sveti Martin, asketski redovnik i biskup iz Toursa, pionirski je lik monaštva u Galiji u 4. stoljeću, vremenu velikih promjena koje su snažno utjecale na povijest kršćanstva i na razvoj monaštva na latinskom Zapadu. Po čemu je ovaj svetac poseban i koji je njegov istinski značaj i pravi habit, doznajemo u djelu Vita Martini (Život svetoga Martina) Sulpicija Severa, Martinova suvremenika i sljedbenika. U ovome izdanju, popraćenom Uvodom, iscrpnim Pogovorom te Malim terminološkim rječnikom za bolje razumijevanje povijesnoga konteksta i smisla hagiografije, prvi put imamo Vita Martini na hrvatskome jeziku, u prijevodu prof. dr. sc. Stjepana Kušara.

(Preuzeto s Portala  Kršćanske sadašnjosti: https://www.ks.hr/sulpicije-sever/9150330-zivot-svetog-martina.html?fast_search=fs )

Nikola Vranješ: Praksa vjere za kvalitetan život

Kvaliteta života jedna je od društveno-kulturnih vrjednota koja je u suvremenim društvima iznimno važna i cijenjena. Štoviše, u nekom se pogledu može tvrditi da se napredak nekog društva danas, između ostalog, u prvome redu mjeri kvalitetom i standardom života njegovih članova. Živjeti kvalitetno, ispunjeno, osmišljeno i sretno želja je svakoga ljudskog bića. Čovjek je stvoren za takav život i naravno mu teži. Iako različiti oblici nesavršenosti i bolesti tu težnju mogu narušiti ili poremetiti, ta činjenica ne umanjuje njezinu istinitost ni njezinu aktualnost za najveći dio populacije, pa i za one koji je ponekad svjesno negiraju. Čovjek po sebi teži ispunjenju i smislu, obrise kojih tijekom ovozemaljske egzistencije može iskustveno dohvatiti u različitim oblicima, a ponajprije u onima putem kojih u njegov život prosijavaju smislenost i ostvarenost.

(Preuzeto s Portala Kršćanske sadašnjosti: https://www.ks.hr/naslovnica/9291160-praksa-vjere-za-kvlitetan-zivot.html?fast_search=fs )

Fabrice Hadjadj: Zemlja staza nebeska

Fabrice Hadjadj u ovom eseju, svojim impresivnim i eruditskim stilom, uvodi u razmišljanje o temi koja predstavlja njegovu temeljnu misao, a koju sam naslov vrlo konkretno otkriva, Zemlja staza nebeska

Autor upozorava: "Naslov koji sam odabrao ne kaže da je zemlja staza prema nebu, nego da je zemlja staza nebeska, proizvod neba. Jer to što vidimo nebo je uobličilo stvaranjem; bilo da su to najmanje stvari, Bog tu sebi gradi novo prebivalište. Stoga, ako bismo se ograničili da zemlju vidimo samo kao put prema nebu, pogriješili bismo."

(Preuzeto s Portala Kršćanske sadašnjosti: https://www.ks.hr/fabrice-hadjadj/9090540-zemlja-staza-nebeska.html?fast_search=fs )

Origen: Protiv Celza

Protiv Celza jedino je Origenovo apologetsko djelo u kojem odgovara na Celzove optužbe protiv kršćanstva. Celzo se prvi potrudio bolje upoznati kršćanstvo i oko 180. godine sastavio je intelektualnu kritiku. U osnovi Celzo osporava bilo kakvu vrijednost evanđeoske poruke, Isusove osobe koja je tu poruku navijestila i učenika koji su je raširili po svijetu. Djelo nije sačuvano. Origen vrlo korektno, gotovo skrupulozno, navodi svaki Celzov prigovor, pomno ga analizira i na njega odgovara. Nerijetko ukazuje kako je Celzo neobjektivan, često površan i nedovoljno informiran, čak zlobno pristran, jer nekad kao kršćanske stavove napada ono što ni sam Origen ne prihvaća. Iz ovog polemičkog spisa, Protiv Celza, može se iščitati mnogo toga o antičkom čovjeku, o  njegovim strahovima i čežnjama, o njegovu poimanju božanskog/duhovnog svijeta, o religijskim praksama, o odnosu poganstva i kršćanstva pa i o pluralizmu unutar samog kršćanstva.

 (Preuzeto s Portala  Kršćanske sadašnjosti: https://www.ks.hr/naslovnica/9150340-protiv-celza.html?fast_search=fs )

Robert Sarah: Katekizam duhovnoga života

U knjizi autor želi pokazati kako krenuti i napredovati na unutarnjem putovanju duhovnoga rasta. Ova je knjiga katekizam unutarnjega života. Njezini su ciljevi praktični, a ne akademski te se svode na isticanje osnovnih sredstava za ulazak u duhovni život. U vrijeme crkvenih otaca, katekumeni su tijekom cijele korizme sudjelovali u velikim katehezama koje su im omogućivale shvatiti u kojim će im razmjerima krštenje promijeniti živote. Ustrojen oko sakramenata, molitve, askeze i liturgije, Katekizam duhovnoga života ima jednak cilj – svakom pojedincu pomoći osvijestiti da je njegovo ili njezino krštenje početak velikoga obraćenja, početak veličanstvenoga povratka Ocu.

(Preuzeto s Portala Kršćanske sadašnjosti: https://www.ks.hr/naslovnica/9232250-katekizam-duhovnog-zivota.html )

Stranica 1 od 52

Kontaktirajte nas

Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu

IBAN račun:
Fakultet: HR4523900011100474440
Studentski dom: HR3123900011500027586
OIB: 05384220316

 

Web stranica KBF-a u Đakovu koristi kolačiće kako bi se osiguralo bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.