Novi broj Diacovensije

Ponedjeljak, 29 Lipanj 2015 |

Objavljen je drugi broj teološkoga časopisa Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Diacovensia za 2015. godinu.

Austrijski teolog Helmut Renöckl u svome članku Was macht Europa zukunftsfähig? Spezielle Chancen und Aufgaben für Mitteleuropa razmišlja o šansama srednje Europe, koja za teret prošlosti ima velike katastrofe (posebno dva svjetska rata), i njezinom perspektivom za budućnost.

U ovome su broju objavljeni i članci proizašli iz znanstvenoga kolokvija o Sørenu Kierkegaardu održanome 12. ožujka na KBF-u u Đakovu. Tako se Ita Lučin s Filozofskoga fakulteta u Mostaru u svome članku Kierkegaardova koncepcija egzistencijalne dijalektike, bavi Kierkegaardovim dijalektičkim pristupom životu. Ivica Raguž u članku Bilješke o kršćanstvu u Dnevnicima Sørena Kierkegaarda otkriva kroz tri dijela (Kierkegaardovo shvaćanje kršćanstva, kritika protestantizma i žena) zanimljive misli danskoga filozofa koje mogu obogatiti i teologiju i filozofiju. Aleksandra Golubović s Filozofskoga fakulteta u Rijeci člankom Odgojne implikacije Kierkegaardove antropologije. Od antropologije do filozofije odgoja u misli Sorena Kierkegaarda pokazuje koje implikacije ima Kierkegaardova antropologija na filozofiju odgoja, kakvog odgajatelja i koje posebne metode zastupa Danac te položaj Boga kao glavnog odgajatelja u cjelokupnoj slici. Prolazeći kroz misao kod nas malo poznatoga C. K. Bellingera, u zadnjem članku ovoga broja, Totalitarizam i tjeskoba: kierkegaardovska refleksija, Bojan Žalec s Bogoslovnoga fakulteta u Ljubljani pokazuje kako nam bavljenje Kierkegaardom pomaže razumjeti društveni i politički život, posebno opasne totalitarne režime, koji, kierkegaardovskim rječnikom govoreći, osciliraju između tjeskobe nad dobrim i tjeskobe nad zlim.

Ovaj broj donosi i sljedeće prikaze knjiga:

Krešimir ŠIMIĆ, Ime Riječi, Matica hrvatska – Ogranak Osijek, Osijek, 2014., 252 str. (Stjepan Radić)

Maria Carmen APARICIO VALLS, Ispirazione, Cittadella, Assisi, 2014., 148 str. (Davor Vuković)