NOVI NASLOV U KNJIŽNICI Martin Heidegger, Što je metafizika?

Srijeda, 30 Rujan 2015 |

Descartes piše Picotu, koji je Principa Philosophie preveo na francuski: Ainsi toute la Philosophie est comme un arbre, dont les racines sont la Métaphysique.le tronc est la Physique, et les branches qui sortent de ce tronc sont toutes les autres sciences… (Tako je čitava filozofija kao jedno stablo, čiji su korijeni metafizika, deblo je fizika, a grane koje izrastaju iz debla sve su ostale znanosti… - Opp. ed. Ad. et Ta. IX.14).

Mi se pitamo, da bismo ostali kod ove slike: U kojem tlu korijeni stabla filozofije nalaze svoje uporište? Iz kojega temelja korijeni, a kroz njih cijelo stablo, dobivaju hranjive sokove i snagu? Koji elemenat, skriven u temelju i u tlu, prožima nosive i hranjive korijene stabla? U čemu počiva i budi se bit metafizike? Što je metafizika, promatrana iz njezina temelja? Što je metafizika uopće u svome temelju?