Diacovensia je A1

Petak, 31 Ožujak 2017 |

Časopis Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Đakovu uvršten u najvišu kategoriju znanstvenih časopisa u Hrvatskoj.

Novim Pravilnikom o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj (NN28/17) znanstveni časopis Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Đakovu „Diacovensia“ uvršten je u popis najvrjednijih časopisa u Republici Hrvatskoj za područje humanističkih znanosti.

Časopis Diacovensia pokrenuli su 1993. godine članovi profesorskoga zbora tada Visoke bogoslovne škole u Đakovu, na čelu s prof. dr. sc. Perom Aračićem i izv. prof. dr. sc.  Nikolom Doganom (pok.).

Od 1993. do 2002. godine časopis je izlazio jednom godišnje, od 2003. do 2009. je bio polugodišnjak, potom kroz sljedeće 3 godine izlazio je tri puta godišnje, a od 2013. do danas unutar godišta objavljuju se 4 sveščića. Svi brojevi i svi objavljeni radovi u Diacovensiji  dostupni su od 2009. godine na Hrvatskom portalu znanstvenih časopisa – HRČAK.

Do sada je Diacovensia imala 4 glavna i odgovorna urednika izv. prof. dr. sc. Nikola Dogan (1993.-1996.), potom doc. dr. sc. Andrija Šuljak (1996.-2000.), izv. prof. dr. sc.  Vladimir Dugalić (2000.-2008.) i izv. prof. dr. sc. Ivica Raguž (2008.-2016.). Od listopada 2016. godine novi glavni i odgovorni urednik je doc. dr. sc. Šimo Šokčević.

Dugo se čekalo na potvrdu kvalitete dosadašnjeg rada, prošlo je sedam godina od podnesenog zahtjeva za ponovno vrjednovanje, odnosno reviziju kategorizacije časopisa. Trud i čekanje se isplatilo jer su se u tom vremenu ulagali dodatni napori u podizanje kvalitete časopisa, izrađen je etički kodeks, predstavljen je program za pretraživanje radova objavljenih u prvih 20 godina časopisa, časopis je uvršten u Religious and Theological Abstracts (Myerstown, SAD) i European Reference Index for the Humanities (Strasbourg, Francuska), a uvrštavanje Diacovensije u a1 časopise poticaj je jačanju doprinosa i važnosti humanističkih znanosti te ujedno dodatni motiv i poziv za rast i napredovanje u znanstvenoj izvrsnosti.

„Koristimo ovu priliku da zahvalimo i čestitamo svima koji su sudjelovali i doprinijeli rastu Diacovensije, u prvomu redu biskupima koji su dali potporu njegovu osnivanju te sponzorima iz toga vremena, potom glavnim urednicima, autorima, recenzentima i stručnim suradnicima, do, naravno, pretplatnika koji su osigurali održivost časopisa kroz sve ove godine“, poručuju iz Uredništva časopisa.

Autor teksta: Antonija Pranjković