Novi broj Diacovensije

Srijeda, 13 Rujan 2017 |

Objavljen je treći broj teološkog časopisa Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Diacovensia u 2017. godini.

Uvodnik je za ovaj broj napisala bibličarka, s. Silvana Fužinato, a u njemu piše o Blaženoj Djevici Mariji u kontekstu stogodišnjice fatimskih ukazanja. Dekan KBF-a u Đakovu Ivica Raguž donosi nam prilog O misaonoj formi filozofije Josefa Piepera te ukazuje na aktualnost njegove misli danas. Franjo Mijatović, filozof s riječkog teološkog fakulteta, napisao je članak u kojem piše o filozofijskoj antropologiji Josefa Piepera, a posebno ističe Pieprovo zalaganje za reaktualizaciju teorije o ljudskoj naravi.

Borislav Dadić i Ceclija Nekić promišljaju uvijek zanmiljivu temu o ljudskoj osobi i slobodi, njezinu razumijevanju u kontekstu suvremenih društvenih pojava te o ostvarenju ljudske osobe kroz uzajamnu ljubav. Goran Sunajko i Ratko Podvorac u koautorstvu pišu članak pod naslovom Metafizička okrenutost drugomu kao temelj političkoj ideji zajedništva.

Još jedan članak u koautorstvu donose Borna Jalšenjak i Ivan Šestak, a tema njihovoga rada je istraživanje mogućnosti govora o moralnosti u nižih vrsta. Dubravko Arbanas predstavlja nam teoriju religijskih simbola protestantskoga teologa Paula Tillicha. Splitski ekumenski teolog Ivan Macut donosi prikaz glavnih ekumenskih nastojanja u Katoličkoj Crkvi s posebnim osvrtom na katoličko-luteranski dijalog.

Ovaj broj sadrži i tri prikaza knjige. Ana Borovečki predstavlja djelo Ilije Živkovića i Suazne Vuletić Posljednji trenutci prije vječnosti. Teološko bioetički naglasci shvaćanja smrti i psihološko-duhovne intervencije namijenjene umirućima i ožalošćenima, Suzana Maslać Filozifiju religije Bernharda Weltea koju je preveo Stjepan Kušar, a Šimo Šokčević prikazuje Pastoralije autora Ivice Raguža.

Autor teksta: Dino Klem