Novi broj Diacovensije

Četvrtak, 25 Listopad 2018 |

Objavljen je treći broj dvadeset i šestoga godišta znanstvenoga časopisa Diacovensia.

Uvodnik je napisala Darija Damjanović Barišić u kojemu predstavlja lik đakovačkoga svećenika, etnografa i književnika Josipa Lovretića povodom sedamdesete obljetnice njegove smrti.

Među prilozima, tri su izvorna znanstvena rada. Ivan Čulo i Ivan Šestak autori su članka o recepciji filozofske misli Emmanuela Mouniera u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji od 60-ih godina do kraja 20. stoljeća. Hrvoje Kalem piše O nekim vidovima poimanja vjere u Hansa Ursa von Balthasara i Paula Tillicha. Još jedan rad u koautorstvu donose Sani Gilja i Boris Vulić u kojemu tematiziraju plodnost ženidbene sakramentalne milosti.

U ovom broju objavljeni su i neki radovi koji su nastali kao plod znanstvenoga simpozija „O starosti i starenju“ održanoga 12. listopada 2017. na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu. Domagoj Runje autor je rada pod naslovom Odnos Barzilaja Gileađanina prema vlastitoj starosti. Tema rada Mislava Kutleše dijaloški je odnos bioetike i biopolitike, odnosno prava na život osoba starije dobi. Suzana Vuletić, Brankica Juranić, Željko Rakošec, Štefica Mikšić, i Kata s. Amabilis Jurić u napisali su članak  čiji je naslov Bioetičke inicijative revalorizacije starosti i starijih ljudi. Stanislav Šota tematizra o trećoj životnoj dobi kao subjektu pastoralnoga djelovanja, a Mirko Štifanić obrađuje društvene aspekte starenja i obolijevanja.

U ovom broju dvije su recenzije. Hrvoje Kalem predstavlja knjigu talijanskoga teologa Armanda Matteoa Il Dio mite. Una teologia per il nostro tempo, a Boris Vulić donosi prikaz djela hrvatskoga teologa Antona Tamaruta Bog milosrđa i radosti.