Novi naslovi

Novi naslovi

Sv. Toma Akvinski: O Gospodinovoj molitvi

Nakladnička kuća Tonimir iz Varaždinskih Toplica objavila je knjigu O Gospodinovoj molitvi. U njoj su sadržani prijevodi s latinskoga triju tekstova sv. Tome Akvinskoga: Razlaganje o Gospodinovoj molitvi, u kojem su pribilježene Svetčeve propovijeda kršćanskomu puku u Napulju tijekom korizmene obnove od 20. veljače do 1. ožujka 1273., i po jedan članak iz njegovih velikih teoloških sinteza: o odnosu Duhovih darova i prošnjâ Očenaša (iz 1255.) i o dvojbi je li sedam prošnja Gospodinove molitve prikladno raspoređeno (iz 1272.). Ovo klasično djelo iz katoličke duhovnosti objavljeno je na hrvatskom o 750. obljetnici nastanka, pokazuje njegovu trajnu valjanost, a važno je za cijelu Crkvu jer je ono nadahnulo saborske otce Tridentskoga sabora da zadnji, četvrti dio Rimskoga katekizma (1564.) posvete razlaganju molitve i Očenaša. Istu strukturu zadržali su i Katekizam Katoličke Crkve (1992.) i njegov Kompendij (2006.).

Tekstove je preveo, uvodom i objasnidbenim bilješkama popratio Petar Marija Radelj. Knjiga je ilustrirana u boji s deset djela europskih umjetnika iz XII., XIV., XV., XVI., XVII. i XIX. stoljeća i opremljena sa sedam kazala. Uvez je tvrdi, šivani, a opseg 141 stranica. 

 (Preuzeto s Portala  IKA: https://ika.hkm.hr/novosti/objavljena-knjiga-sv-tome-akvinskoga-o-gospodinovoj-molitvi / )

Alexander Schmemann : Za život svijeta. Svijet kao sakrament

U jednoj od najznačajnijih knjiga o kršćanstvu, čvrsto utemeljenoj na Svetom pismu i otačkoj tradiciji Crkve, čuveni teolog o. Alexander Schmemann otkriva bît kršćanske vjere i sakramentalni pogled na stvarnost. Obznanjujući ukidanje suprotstavljenosti duhovnoga i materijalnoga, svetoga i profanoga, vjerskoga i svjetovnoga, pokazuje nam put radosna povratka životu i uči nas promatrati stvoreni svijet kao objavu Božje ljubavi, svetosti, moći i slave.

 (Preuzeto s Portala  Verbuma: : https://verbum.hr/za-zivot-svijeta )

Nela Veronika Gašpar – Silvana Fužinato: U susretu sa svetim. Pitanje o Bogu u dijalogu kršćanstva i suvremene kulture

U susretu sa svetim. Pitanje o Bogu u dijalogu kršćanstva i suvremene kulture je nastojanje da se dadne doprinos teološkom promišljanju oko nastojanja da nam se razne metamorfoze suvremene kulture jednostavno ne nametnu ili nas pregaze, nego da budemo svjesni načina na koji ih trebamo prihvaćati i usmjeravati a da se u njima ne izgubi Bog, a samim time i čovjek.

Knjiga U susretu sa svetim podijeljena je na tri dijela. Prvi dio govori o biblijsko-teološkom utemeljenju kršćanskog poimanja i odnosa prema svetom. Drugi dio razlaže kršćanski govor o svetom pred izazovima suvremene kulture, a treći dio govori o kršćanskom bratstvu kao spasenjskom udioništvu u Božjoj svetosti.

 (Preuzeto s Portala Kršćanske sadašnjosti: https://www.ks.hr/naslovnica/9104601-u-susretu-sa-svetim.html

Sulplicije Sever: Život svetoga Martina

Sveti Martin, asketski redovnik i biskup iz Toursa, pionirski je lik monaštva u Galiji u 4. stoljeću, vremenu velikih promjena koje su snažno utjecale na povijest kršćanstva i na razvoj monaštva na latinskom Zapadu. Po čemu je ovaj svetac poseban i koji je njegov istinski značaj i pravi habit, doznajemo u djelu Vita Martini (Život svetoga Martina) Sulpicija Severa, Martinova suvremenika i sljedbenika. U ovome izdanju, popraćenom Uvodom, iscrpnim Pogovorom te Malim terminološkim rječnikom za bolje razumijevanje povijesnoga konteksta i smisla hagiografije, prvi put imamo Vita Martini na hrvatskome jeziku, u prijevodu prof. dr. sc. Stjepana Kušara.

(Preuzeto s Portala  Kršćanske sadašnjosti: https://www.ks.hr/sulpicije-sever/9150330-zivot-svetog-martina.html?fast_search=fs )

Nikola Vranješ: Praksa vjere za kvalitetan život

Kvaliteta života jedna je od društveno-kulturnih vrjednota koja je u suvremenim društvima iznimno važna i cijenjena. Štoviše, u nekom se pogledu može tvrditi da se napredak nekog društva danas, između ostalog, u prvome redu mjeri kvalitetom i standardom života njegovih članova. Živjeti kvalitetno, ispunjeno, osmišljeno i sretno želja je svakoga ljudskog bića. Čovjek je stvoren za takav život i naravno mu teži. Iako različiti oblici nesavršenosti i bolesti tu težnju mogu narušiti ili poremetiti, ta činjenica ne umanjuje njezinu istinitost ni njezinu aktualnost za najveći dio populacije, pa i za one koji je ponekad svjesno negiraju. Čovjek po sebi teži ispunjenju i smislu, obrise kojih tijekom ovozemaljske egzistencije može iskustveno dohvatiti u različitim oblicima, a ponajprije u onima putem kojih u njegov život prosijavaju smislenost i ostvarenost.

(Preuzeto s Portala Kršćanske sadašnjosti: https://www.ks.hr/naslovnica/9291160-praksa-vjere-za-kvlitetan-zivot.html?fast_search=fs )

Stranica 1 od 53

Kontaktirajte nas

Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu

IBAN račun:
Fakultet: HR4523900011100474440
Studentski dom: HR3123900011500027586
OIB: 05384220316

 

Web stranica KBF-a u Đakovu koristi kolačiće kako bi se osiguralo bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.