Misa zahvalnica studenata, djelatnika i profesora KBF-a u Đakovu

Autor:  Slađana Bradarić/Kristijan Japarić Petak, 10 Lipanj 2016 |

10. lipnja 2016. godine, održana je misa zahvalnica studenata, djelatnika i profesora Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu. Svetu misu je predvodio izv. prof. dr. sc. Ivica Raguž u koncelebraciji s generalnim vikarom mons. Ivanom Ćurićem, poglavarima Bogoslovnog sjemeništa i profesorima fakulteta.

Doc. dr. sc. Stjepan Radić u propovjedi je ukazao kako je prava zahvalnost ona koja uključuje slobodu. Čin zahvaljivanja bi u sebi trebao sadržavati potpunu slobodu gdje nas ona osoba kojoj zahvaljujemo ne želi staviti u ovisnost prema sebi, već iskazuje poštovanje i cijeni naše dostojanstvo. Vrhunac svake zahvalnosti je zahvalnost prema Bogu, koji nas upravo u činu zahvale osposobljuje za veću i puniju slobodu. Ukazavši na razliku između mudrosti i lukavosti propovjednik je istaknuo kako se istinska mudrost dade razlikovati od lukavosti po tome što ona u sebi uključuje nužno dobrotu te svoje upotpunjenje ima u pobožnosti. Lukavost je uvijek usmjerena na vlastiti interes, dok mudrost gleda dobro po sebi. Samim time, mudrost dosiže svoj ideal upravo u istinskoj pobožnosti, koja ujedno čuva da ona (mudrost) ne postane ohola. Profesor Radić je na koncu ove misli primijenio na život studena KBF-a, gdje je naglasio da nas takav studij osposobljuje za istinsku mudrost i pobožnost. Time ne samo da stječemo kompetencije za buduće zvanje, već na izvjestan način doživljavamo naš studij kao uporišnu točku odnosno stijenu na kojoj, između ostalog, gradimo svoju budućnost, zaključio je propovjednik.

Ovim misnim slavljem dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta izv. prof. dr. sc. Ivica Raguž se u ime fakulteta zahvalio na plodnom radu svim studentima i profesorima, kao i ostalim suradnicima fakulteta.