Studenti Katoličkog bogoslovnog fakulteta u posjeti BIOS-u i SON-u u Slavonskom Brodu

Autor:  Suzana Matošević Petak, 10 Lipanj 2016 |

Studenti V. godine Katoličkog bogoslovnog fakulteta iz Đakova posjetili su Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja i Bračno i obiteljsko savjetovalište u Slavonskom Brodu. Svrha posjeta je terenska nastava u sklopu kolegija Posebna pastoralna teologija, kojega vodi profesor dr.sc. Stanislav Šota, te upoznavanje s primjerima prakse s područja bračnog i obiteljskog pastorala.

U sklopu posjeta Savjetovalištima djelatnice Ivana Stvorić i Suzana Matošević su studente upoznali s područjem djelovanja obaju Savjetovališta. Nakon toga studenti su sudjelovali na radionici Umijeće prepoznavanja vlastitih emocionalnih reakcija, u kojoj su otkrivali slojevitost emocionalnih reakcija u svakodnevnim događajima. U radionici su se svi studenti morali  predstaviti iz perspektive profesorskog zbora, tj. što bi njihovi profesori izjavili o njima. Na sličan način se predstavljao i dr. Šota, dakle iz perspektive studenata. Studenti su vrlo rado sudjelovali u ovim aktivnostima i razvila se vrlo zanimljiva rasprava.

U drugom dijelu studentima su svoj rad predstavili stručni suradnici Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja i provoditelji Psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja gđa. Željka Horvat i gosp. Dražen Puljko.  Stručni suradnici su im opisali kako izgleda tijek psihosocijalnog tretmana i rad s onima koji su počinili obiteljsko nasilje, naveli su im neke  primjere u radu i sa počiniteljima i sa žrtvama obiteljskog nasilja, te ih poticali da  u budućem radu s djecom i mladima potiču na učenje i umijeće prepoznavanja vlastitih emocija kao i imenovanje tih emocija. Neusuglašenost između kognicija, emocija i ponašanja može dovesti do poteškoća u samokontroli, a time i do nasilja.

Nakon plenuma koji je uslijedio studenti su se vratili u Đakovo nakon skoro četiri sata druženja u BiOS-u i SON-u.

Sveukupni doživljaj studenata je izvanredan, ponijeli su sa terenske nastave zanimljiva iskustva i smjernice koje će ih uputiti u daljnjem radu na sebi samima. Poticaj smo dobili i u vidu preporuke upisa postdiplomskog studija, kojim bi se mogli aktivnije uključiti u ova i slična područja, te sudjelovati na taj način u radu sa gorućim problemima našega društva.