Zaziv Duha Svetoga i inauguracija u novu akademsku godinu na KBF-u

Autor:  Kristijan Japarić, Slađana Bradarić Utorak, 04 Listopad 2016 |

U ponedjeljak 3. listopada održana je Sveta Misa i zaziv Duha svetoga u Samostanskoj crkvi povodom inauguracije akademske godine 2016./2017. Misu je predvodio nadbiskup mons. dr. sc. Đuro Hranić u zajedništvu s poglavarima Bogoslovnog sjemeništa i profesorima Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu.

U svojoj homiliji nadbiskup se osvrnuo na tekst iz Lukina evanđelja o milosrdnom Samaritancu. Prispodoba slovi za majku svih prispodoba o Kristovom milosrđu. Kroz glavne aktere, koji su pomno odabrani, evanđelist želi predstaviti Božansku logiku koja se kosi s onom ljudskom. Razbojnici su oni od kojih se očekuje odmahivanje rukom, no svećenici koji dolaze iz religioznog svijeta trebali bi čini suprotno. "Njihovo tvrdo srce i ravnodušnost prema unesrećenom nastavak njihovog hoda pretvara u bijeg", istaknuo je nadbiskup. Neočekivana akcija Samaritanca uvest će promatrača u Božju logiku, gdje nevjernik postaje primjer vjernicima. Ova prispodoba ljudima nudi svrhu njihova postojanja, a to je "približiti se drugome i u slici gostinjca vidjeti aktivnu i angažiranu Crkvu", zaključio je nadbiskup Hranić.

Nakon svečanoga euharistijskoga slavlja u dvorani biskupa Antuna Mandića, uslijedio je nagovor i pozdrav izv. prof. dr.sc. Ivice Raguža, dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta. Dekan je poseban pozdrav uputio studentima prve godine, želeći im mnoštvo uspjeha na početku njihova akademskoga obrazovanja. Iskazao je zahvalu profesorima koji od ove akademske godine više ne rade na fakultetu, umirovljenom mr. sc. Josipu Bernatoviću, mr. sc. Boži Radošu koji je postao rektor zavoda sv. Jeronima u Rimu, mr. sc. Mariji Živković. Također i dr. sc. Anđelu Maly koji nastavlja svoju znanstveno-nastavnu djelatnost na KBF-u u Zagrebu. Dekan je dobrodošlicu poželio novim suradnicima fakulteta, s. Finki Tomas, s. Silvani Fužinato i mr. sc. Hrvoju Kalemu. Također je uputio pozdrav novom duhovniku bogoslovnog sjemeništa prof. dr. sc. Karlu Višatickom. Na koncu se osvrnuo na učenje Dionizija Areopagita koji svojim mislima akademsku zajednicu potiče na strast spoznaje i oslobođenje od samoga sebe. Kroz trajnu želju za napredovanjem u spoznaji nužno je okrenuti se dijalogu s bližnjim, zaključio je prof. Raguž. Cjelokupno slavlje je završilo uz agape gdje su se studenti, profesori i svi djelatnici Katoličkog bogoslovnog fakulteta okupili u ugodnom, zajedničkom druženju.

Kristijan Japarić i Slađana Bradarić