Međunarodni i međureligijski teološki susret studenata u Beogradu

Autor:  Ivana Žavcar Ponedjeljak, 19 Rujan 2016 |

Od 15. do 18. rujna 2016. godine održan je „Međunarodni i međureligijski teološki susret studenata“ u organizaciji Pravoslavnog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i pokroviteljstvom zaklade „Konrad Adenauer“ (KAS).

Tema susreta bili su Izazovi sadašnjosti, a cilj susreta bio je upoznavanje mladih teologa, razmjena iskustava i ostvarenje akademske suradnje kroz pružanje zajedničkih odgovora na različita teološka, sociološka i etička pitanja. Prvog dana susreta održani su govori predstavnika religijskih zajednica u Beogradu, te su sudionici uz prigodni program i zakusku nastavili druženje. Drugog i trećeg dana susreta osam kršćanskih i islamskih fakulteta iz šest zemalja raspravljalo je o šest bitnih tema koje se tiču suvremenog čovjeka. Naš fakultet predstavljale su studentice Agata Puhalo (4. godina) i Ivana Žavcar (2. godina), uz mentora profesora dr. sc. Antuna Japundžića. Tema njihovog rada i izlaganja bila je: „Religija i rat - pro et contra pacifizma“. Neke od ostalih suvremenih tema koje su bile dio rasprave su: problem izbjeglica, ljudska prava, međureligijski dijalog, sekularizacija… Zadnjeg dana susreta sudionici su prisustvovali zajedničkoj liturgiji i ceremoniji zatvaranja. Tijekom cijelog susreta sudionike je pratilo ugodno gostoprimstvo organizatora. Uz redovna izlaganja i rasprave, učesnicima je tijekom subotnjeg popodneva bilo organizirano razgledavanje grada i posjet različitim religijskim zajednicama, a uz višednevno druženje studenata iz različitih zemalja učesnici su stekli bogato iskustvo međureligijskog razgovora i pokušaja rješavanja suvremenih svjetskih problema.

Ivana Žavcar, II. godina