Paljenje treće adventske svijeće

Autor:  Slađana Bradarić i Kristijan Japarić Ponedjeljak, 12 Prosinac 2016 |

U ponedjeljak 12. prosinca održana je molitva, liturgijsko čitanje i paljenje treće adventske svijeće. Svečanost je popraćena izvedbom fakultetskog zbora „Ruaha“, a molitvu i kratku homiliju je predvodio dekan KBF – a izv. prof. dr. sc. Ivica Raguž.

Današnje čitanje najavljuje veliki događaj koji se treba dogoditi u izraelskom narodu, a to je spasenje, otkupljenje koje će zahvatiti sve narode. Svi će narodi „doći na Sion, pokloniti se u Jeruzalemu“. U ovom ulomku iz Knjige Brojeva, buduće spasenje nagoviješta poganski prorok Bileam. On kao poganin naviješta potaknut Duhom Božjim da će iz potomstva Izraelova doći junak koji će vladati nad mnogim narodima. Za nas kršćane se taj nagoviještaj ostvario u Isusu Kristu, kojemu se klanjaju svi narodi. Bileam je važan i radi toga što se opisuje kao onaj koji sluša Božje riječi, on je onaj koji pada i u tom padu mu se otvaraju oči, doživljava ekstazu.  Naposljetku, vrijeme Adventa je  vrijeme kada trebamo Bogu dopustiti da nas zahvati i sruši u vlastitom egoizmu, ne bi trebali biti poput farizeja i pismoznanaca nego Ga trebamo prihvatiti kao Spasitelja i Otkupitelja.

Slađana Bradarić i Kristijan Japarić