Studenti 1. godine KBF-a u Đakovu posjetili biblijsko-arheološki muzej u Cerniku

Autor:  Petak, 18 Svibanj 2018 |

U sklopu kolegija Opći uvod u Sveto Pismo, studenti prve godine zajedno s osobljem Katoličkog Bogoslovnog Fakulteta u Đakovu predvođeni profesoricom dr. sc. s. Silvanom Fužinato, 14. svibnja 2018. godine posjetili su biblijsko-arheološki muzej u Cerniku.

Prvenstveno je bila objašnjena duga povijest franjevačkog samostana, kao i župe sv. Petra te same crkve u Cerniku. Potom je s. S. Fužinato objasnila važnost same izložbe te predstavila najbitnije dokumente koje muzej sadrži. Tako su posjetitelji imali priliku vidjeti čitav niz izdanja Svetog Pisma, od replika najstarijih kodeksa na izvornim jezicima do primjeraka svih hrvatskih prijevoda biblijskog teksta. U sastavu programa, pogledali su kratak video koji sadrži informacije o povijesti sakupljanja čitave izložbe s jednostavnim pojašnjenjima njihove vrijednosti. Kratko se obratio i župnik fra Vjenceslav Janjić s riječima dobrodošlice. Nakon toga, riječ je preuzeo fra Josip Vukoja koji je posjetitelje uputio na arheološke ostatke s područja Svete Zemlje, od prethistorije do turskog razdoblja. Sama izložba sastojala se od predmeta vezanih uz svakodnevni život tih krajeva. Na samom kraju, tajnik Petar Vidović u najavljenom iznenađenju počastio je sve prisutne pićem na povratku za Đakovo.

Autor teksta / Fotografija: Marija Hardi