Održana prva međunarodna studentska GREEN konferencija u Osijeku od 17.- 18. svibnja 2018.

Autor:  Petak, 18 Svibanj 2018 |

Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u suradnji s Međunarodnom federacijom za okoliš i zdravlje (IFEH) te mrežom institucija iz Hrvatske i inozemstva organiziralo je 1. međunarodnu studentsku GREEN konferenciju, na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku, 17. i 18. svibnja 2018., povodom Međunarodnog dana bioraznolikosti.

Ciljevi GREEN konferencije bili su zamišljeni kroz viziju okupljanja studenata prirodnih, biomedicinskih, tehničkih, biotehničkih, društvenih i humanističkih znanosti, popularizacija znanosti, razmjena i nadogradnja znanja, promicanje multidisciplinarnog pristupa području zaštite okoliša, primjena smjernica održivog razvoja te ostvarivanje zdravijeg načina života.

Ispred Katoličkog bogoslovnoga fakulteta, 18.5.2018., predavanje pod naslovom: „Ekoteološki poticaji ambijentalne bioetike enciklike „Laudato si'“, održali su Leonnel RADINSKI – Valentina VIDA – Mateja ŠAPINA i izv.prof.dr.sc. Suzana VULETIĆ.

Izlaganjem su željeli ukazati da je beskrupuloznim iscrpljivanjem prirode, njenim tehnološkim ovladavanjem i pristupom isključivo baziranim na pragmatično-utilitarističkoj etici, suvremeni čovjek pokušao despotski zauzeti dominirajuću ulogu nad Zemljom, zanemarujući svoju prvotnu ulogu odgovornog i brižnog zaštitnika uvjeta u kojima se odvija njegov život.

Kao posljedica ovakvog pristupa, nastaje ekološka degradacija koja zahtijeva interdisciplinarni pristup u buđenju bio/etičke ekološke svijesti, značajno obogaćena brojnim intervencijama kršćanskoga crkvenog Učiteljstva i filozofskih imperativnih poticaja načelom opreza, paradigmom održivoga razvoja i bioetičkom ekumenom.

Najnoviji poticaj osvješćivanja ekoloških rizika i buđenje moralne odgovornosti, dolazi nam od pape Franje, u enciklici, o brizi za zajednički dom, «Laudato si'» koja naglašava obnovu našeg odnosa s prirodom, unutarnjom promjenom čovjeka prožetog krjepostima solidarnosti i pravednosti iz perspektive prošlosti, gledajući prema sadašnjosti i budućnosti, izgradnje i održivosti harmoničnog svijeta, interdisciplinarnim nastojanjima.

Postersko priopćenje, pod naslovom: „Potrebni smo zemlji koliko i ona nama“, idejno je osmislio Matija Bajt, student četvrte godine, pod mentorskim vodstvom izv.prof.dr.sc. Suzane Vuletić. Simbolika postera se komplementarno nadovezivala na prethodnu usmenu prezentaciju.

Posterskim priopćenjem, želja je bila prikazati Zemlju u terminalnoj fazi na bolničkome krevetu, ali i nadu te skrb koju nam može pružiti znanost za ljepši i bolji svijet. Ta slika ima namjeru izraziti zabrinutost i iskrenu brigu za ono što se danas događa našemu planetu, zato je cijelo čovječanstvo pozvano na radikalnu promjenu svijesti u načinu potrošnje, proizvodnje i iskorištavanja Zemljinih dobara.

Upravo enciklika pape Franje “Laudato Si’” nam svjedoči kako su “znanost i tehnologija divni plod ljudskog stvaralaštva koje je Božji dar”. Stoga, na tragu te misli moramo si posvijestiti kako smo odgovorni pred Zemljom i moramo poštivati zakone i ravnotežu svega stvorenoga te koristiti znanost i tehnologiju za opće dobro nas i svakog sljedećeg naraštaja.

Preuzimanjem te bioetičke odgovornosti, bit ćemo na tragu izvršenja naše moralne misije i spoznaje velikih mislioca, poput francuskog biologa, Louis Pasteur-a, dok tvrdi: „Što više promatram prirodu to više ostajem zapanjen i zadivljen djelima Stvoriteljevim“ ili švicarskog fiziologa, Albrechta Hallera, kojeg „Poznavanje prirode uči da s najvećim poštovanjem i divljenjem mislimo o Bogu“.

Prihvatimo svoju odgovornost i zaštitimo Stvoriteljevu zamisao u stvorenjima!

Autor teksta: Suzana Vuletić