Novi naslovi

Znat će da prorok bijaše među njima! (Ez 33,33). Zbornik u čast prof. dr. sc. Bože Lujića, OFM, povodom 70. godine života

Kolege i prijatelji prof. dr. sc. Bože Lujića pripremili su ovaj zbornik kao svoj dar slavljeniku za 70. obljetnicu života, a naslovili su ga prema citatu iz proroka Ezekiela: „Znat će da prorok bijaše među njima“ (33,33).

Zbornik sadrži 43 znanstvena članka koje su urednici rasporedili u dvije veće cjeline: „Pars biblica“ i „Pars historico theologica“. Zbornik sadrži veliki broj izvornih tema relevantnih za polje teologije u području humanističkih znanosti, prvenstveno u granama egzegeze, biblijske teologije, fundamentalne teologije, patristike i kršćanske književnosti te religiozne pedagogije i katehetike.

Pišući o zborniku Taras Barščevski, među ostalim, ističe: „Uvjeren sam da će naći širok krug čitatelja, zainteresiranih ne samo znanstvenim pristupom već i bogatstvom sadržaja za dublje razumijevanje Svetog pisama i teologije“.

Drugi recenzent Domagoj Runje pak navodi: „Ovim zbornikom akademska i šira društvena javnost bolje će se upoznati s vrijednim znanstveno-istraživačkim, nastavnim i pedagoškim doprinosom prof. Bože Lujuća. Taj doprinos doista je velik, osobito za hrvatsko govorno područje te zavrjeđuje da se čitavo društvo oduži jednom svom članu koji je puno napravio za promicanje biblijske znanosti, kulture i dijaloga“.

Na kraju zbornika na tridesetak je stranica donesena i opsežna bibliografija prof. Lujića.

Božo Lujić je svećenik, franjevac Bosne Srebrene, doktor teologije s licencijatom biblijskih znanosti, diplomirani germanist, sveučilišni profesor. Bio je pročelnik Katedre Svetog pisma Starog zavjeta na zagrebačkome Katoličkome bogoslovnom fakultetu i profesor na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu. Prevoditelj je i vodič po Svetoj zemlji.

Preuzeto sa stranica Kršćanske sadašnjosti