Novi broj Diacovensije

Ponedjeljak, 19 Lipanj 2023 |

Objavljen je prvi broj za 2023. godinu znanstvenoga časopisa Diacovensia – Teološki prilozi, godinu u kojoj časopis bilježi 30 godina izlaženja.

U prvi broj ove godine uvodi Boris Vulić uvodnikom naslovljenim «Ljudska prava kao novi oblik religioznosti».

Prvi članak ovoga broja napisao je Odilon-Gbènoukpo Singbo, a članak nosi naslov «Tehnokratska kultura kao izazov kulturi i teologiji». Sljedeći je članak Emanuela Petrova naslovljen «Čovjek kao blagoslovna egzistencija u misli Lothara Liesa». Potom slijedi prvi dio članka Mirka Miškovića i Andree Filić pod naslovom «'Petar je progovorio po Leonu' (I). Recepcija Dogmatske poslanice Flavijanu Leona Velikoga na zasjedanjima Kalcedonskoga koncila (I. – III. sjednica, 8. – 13. listopada 451.)». Slijedi članak «Ambivalentnost recepcije Drugoga vatikanskoga koncila u svjetlu prosudbe Josepha Ratzingera / Benedikta XVI.» koji su napisali Nedjeljka Valerija Kovač i Josip Vrsaljko. Potom možemo čitati članak Ante Gavrića naslovljen «Doprinos dominikanskoga reda i Francisca de Vitorije u obrani prava naroda u Novom svijetu». Broj zaključuje članak «Neki momenti u teološkom čitanju znakova vremena» autora Brune Petrušića.

Rubrika «Prikazi» donosi dva prikaza knjiga: Danijel BERKOVIĆ, «Biblijski bestijarij, uloga i mjesto životinja u Bibliji», a autor prikaza je Karlo Višaticki te Josip ŠIMUNOVIĆ, «Djelatna blizina. Sveti Josip – nadahnuće za pastoralno i katehetsko djelovanje u župnim zajednicama na području», a autor prikaza je Ivica Pažin.