Karl Barth: Die Kirchliche Dogmatik

Utorak, 08 Ožujak 2016 |

Knjižnica Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu obogaćena je djelom Karla Bartha: Die Kirchliche Dogmatik. Ovo monumentalno teološko djelo je snažno utjecalo na cjelokupnu katoličku i protestantsku teologiju.

Djelo se sastoji od četiri sveska podijeljenih u 13 dijelova koji svi zajedno imaju više od 9180 stranica. Prvi svezak posvećen je nauku o Riječi Božjoj. U dva dijela tog prvog volumena Barth naglašava trostruku formu Riječ Božje koja može biti objavljena, napisana i propovijedana. Objavljena je u Utjelovljenju Isusa Krista, napisana je u Pismima, a propovijedana je u crkvenom navještaju. Drugi svezak objašnjava nauk o Bogu. U prvom dijelu toga sveska ističe se da je Boga moguće spoznati jedino polazeći od Božje inicijative da objavi samoga sebe. Govoreći o Božjoj stvarnosti naglašava da je Bog »onaj koji ljubi u slobodi«. Zatim izlaže u čemu se sastoji »savršenost Božje ljubavi« (milost, svetost, milosrđe, pravednost, strpljivost i mudrost) i »savršenstvo Božje slobode« (jedinstvo, sveprisutnost, stalnost, svemogućnost, vječnost i slava). Drugi dio ovoga sveska posvećen je Božjemu izabiranju, pod čim je Barth podrazumijevao nauk o predestinaciji. Transformirajući nauk vlastite kalvinističke tradicije on pitanje izabiranja ili odbačenosti usredotočuje na Krista koji je na sebe uzeo svu odbačenost, a osim toga je onaj koji je izabran i izabire. Njegovo izabiranje vodi do zajednice, do Crkve i samo je u tom kontekstu moguće govoriti o izabiranju ili odbačenosti pojedinca. Treći svezak govori o stvaranju. U prvomu se dijelu toga sveska govori o Božjemu djelu stvaranja, njegovoj dobroti i odnosu stvorenoga prema Božjem savezu. Drugi dio ovoga sveska govori o čovjeku. Isus Krist »stvarni« je čovjek i kriterij prave humanosti, dok treći dio govori o providnosti, sotoni kao »nemogućoj mogućnosti« koji nema budućnosti, kao i o nebu, anđelima i demonima. Četvrti dio trećega sveska posvećen je etičkoj strani nauka o stvaranju. Bog daruje slobodu kako bi se moglo živjeti u zahvalnosti pred njim, sa drugim ljudima, poštujući život i ograničenost. Uspio je još dovršiti tri djela četvrtog sveska i djelomično četvrti dio istoga. Govoreći o pomirenju, u ovom je svesku pisao još o kristologiji, soteriologiji, pneumatologiji, ekleziologiji, opravdanju, posvećenju i pozivu.