Novi broj Diacovensije

Ponedjeljak, 18 Prosinac 2017 |

Objavljen je četvrti broj znanstvenog časopisa Diacovensia za 2017. godinu.

U ovom broju dominantna je tema sveučilište uz koju nalazimo još niz vrijednih članaka. U uvodniku doc. Davor Vuković piše o teologiji kao čuvarici i tumačiteljici nadnaravnog. Prof. dr. sc. Ivica Raguž u svom članku promišlja o mjestu, važnosti i doprinosu teologije na sveučilištu. Doc. Ivana Zagorac donosi nam prilog o modernoj ideji sveučlišta utemeljene na spisima i djelovanju njemačkog mislioca Wilhelma von Humboldta te o ulozi filozofije u sveučilišnom odgoju i obrazovanju. Dr. sc. Maja Poljak  piše članak o ulozi svučilišta u intelektualnom i moralnom razvoju čovjeka s osvrtom na neke aspekte teorije sveučilišta i obrazovanja u misli J. H. Newmana.

Izv. prof. dr. sc. Ivica Čatić napisao je u koaturstvu s mag. theol. Markom Rajićem rad koji će biti objavljen u dva dijela pod naslovom Retroričko-kritička analiza Poslanice Galaćanima, a u ovom broju možemo čitati prvi dio spomenutoga rada. Doc. Boris Vulić u svom članku Ratisbonneovo obraćanje posredstvom Čudotvorne medaljice bavi se fenomenom obraćenja te predstavlja teološke odrednice istoga na temelju jednog konkretnog događaja u životu Alphonsea Ratisbonnea.

Još jedan rad u koautorstvu napisali su doc. Antun Japundžić i doc. Richard Pavlića u kojem tematiziraju čovjekovo zdravlje kroz teološko-antropološku perspektivu. Mag. theol. Silvio Košćak piše rad pod naslovom Kenoza križa – forma i sadržaj svjedočanstva suvremenih Kristovih svjedoka. Naposljetku, prof. dr. sc. Ivan Karlić predstavlja Teološki put Jürgena Moltmanna, jednog od najznačajnih evangeličkih teologa današnjice.

Doc. Boris Vulić u ovome je broju predstavio knjigu Slava križa. Simboli i slike vjere u ranokršćanskoj kulturi splitskog teologa i filozofa Ivice Žižića .

Autor teksta: Dino Klem