Novi broj Diacovensije

Ponedjeljak, 26 Ožujak 2018 |

Objavljen je prvi broj dvadesetšestog godišta znanstvenog časopisa Diacovensia u 2018. godini.

Uvodnik je napisao izv. prof. dr. sc. Stjepan Radić, a u njemu promišlja o dvadesetoj godišnjici objavljivanja enciklike Fides et ratio.  U ovom broju objavljena su dva članka na engleskom jeziku. Doc. dr. sc. Tihomir Živić i doc. dr. Šimo Šokčević napisali su rad pod naslovom Strossmayerana in the English Sources: Acton, Gladstone, Newman and Strossmayer, a slovenski svećenik Sebastijan Valentan obrađuje pitanje pravednog suđenja i prikupljanja informacija u postupku ništavosti ženidbe (Ensuring Justice and Searching for Truth in the Marriage Nullity Process).

Prof. dr. sc. Anto Barišić donosi uvid u povijesno-društvene okolnosti u kojima je djelovala Ilirska kapucinska provincija pedesetih godina prošloga stoljeća s posebnim osvrtom na izbor poznatog teologa Tomislava Šagija za njezina provincijala. Ovaj broj donosi i nastavak retoričko-kritičke analize Poslanice Galaćanima, a članak su napisali izv. prof. dr. sc. Ivica Čatić i Marko Rajić, mag. theol.

U članku Gratia praesuponnit naturam, doc. dr. sc. Boris Vulić nastoji dati argumente u prilog aktualizaciji ovog srednjovjekovnog aksioma u suvremenoj teologiji i duhovnosti. Odnos prema rimokatoličanstvu u ranim radovima Karla Bartha tema je rada doc. dr. sc. Lidije Matošević.

Splitski liturgičar izv. prof. dr. sc. Ivica Žižić donosi nam prilog u kojem analizira temeljne poveznice liturgijskog zajedništva prezbitera s biskupom, a doc. dr. sc. Stanislav Šota promišlja o pastoralno-katehetskoj dimenziji biskupske službe u dokumentima pape Franje.

Naposljetku ističemo i tri prikaza knjige kojima je zaključen ovaj broj Diacovensije. Dva su nova izdanja teološke literature na hrvatskom jeziku predstavili doc. dr. sc. Antun Japundžić (I. Macut, Suvremeni ekumenski pokret – Svjetske konferencije (1910. – 2013.). Pokret za život i djelovanje. Pokret za vjeru i ustrojstvo Crkve. Ekumensko vijeće Crkava) i doc. dr. sc. Boris Vulić (M. Šimunović, I. Pažin, Promjene u katehetskom pastoralu župne zajednice. Utopija ili stvarnost?). Dr. sc. Hrvoje Kalem prikazuje djelo njemačkog teologa P. Neunera (Per una teologia del popolo di Dio) objavljeno na talijanskom jeziku.

Autor teksta: Dino Klem