Dr. sc. s. Silvana Fužinato održala nastupno predavanje

Autor:  Utorak, 05 Lipanj 2018 |

U okviru redovite nastave studenata I. i II. godine Katoličkog Bogoslovnog Fakulteta u Đakovu, u utorak, 5. lipnja 2018. godine, dr. sc. s. Silvana Fužinato održala je nastupno predavanje za izbor u znanstveno-nastavno zvanje docenta iz znanstvenog područja Humanističkih znanosti, znanstvenog polja teologija, znanstvene grane biblijska teologija.

Tema predavanja bila je završetak Markova evanđelja, po čemu je i samo predavanje bilo naslovljeno „Nikome ništa ne rekoše“. Unutar njega, dr. sc. s. Fužinato obradila je retke 1-8 šesnaestoga poglavlja Markova evanđelja. Ukratko je iznijela egzegezu ovih redaka služeći se jednom od novijih metoda, interpretacijom biblijskog teksta u komunikacijskoj perspektivi, čija je svrha susresti čitatelja s autorom u tekstu. Sama metoda sastoji se od literarnog konteksta, strukture teksta, semantičke konfiguracije te pragmatičke funkcije. Prvenstveno je objašnjen literarni kontekst teksta ističući njegovu povijest neuspješnog nastojanja da se završi za čovjeka pozitivnim pozivom. Potom je struktura teksta donesena navođenjem likova i kratkim sadržajem, kojim je tekst podijeljen na tri dijela, a gdje se naglasak stavlja na drugi, kada se mladić u bijeloj haljini obraća ženama. Semantičkom konfiguracijom izneseni su bitni glagoli kojima se evanđelist služi te se donose različite interpretacije mladića u bijeloj haljini, među kojima dr. sc. s. Fužinato posebno ističe onu po kojoj ovaj lik predstavlja čitatelja, svjedoka koji je nadišao sablazan križa i postaje simbolom pobjede smrti. Pragmatičku funkciju posljednjeg retka dr. sc. s. Fužinato objasnila je na način da evanđelist Marko stavlja čitatelju na odabir želi li poput navedenih žena pobjeći i nikome ne kazati ni riječi ili se hrabro odazvati na Isusov poziv krenuvši u Galileju, odnosno navješćivati Radosnu vijest.

Nakon nastupnog predavanja, komisija čiji su članovi dr. sc. Ivica Čatić, dr. sc. Vladimir Dugalić te dr. sc. Davor Vuković, se povukla donijeti konačnu odluku.

Autor teksta: Marija Hardi