Preminuo mons. mr. Josip Bernatović

Ponedjeljak, 10 Travanj 2023 |

Oči će ti gledati Učitelja tvoga. (Iz 30,20)

Na Veliki petak, 7. travnja 2023., u KBC-u Osijek u 75. godini života i 50. godini svećeništva preminuo je mons. mr. Josip Bernatović, kanonik Prvostolnog kaptola sv. Petra i dugogodišnji odgojitelj, rektor Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu i profesor psihologije, pedagogije i religiozne didaktike na Teologiji u Đakovu, danas Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu.

Sprovodni obredi započet će misom zadušnicom u utorak, 11. travnja 2023. u 12 sati u katedrali u Đakovu. Poslije mise bit će ukop na Gradskom groblju u Đakovu u 14 sati.

Mons. mr. Josip Bernatović rođen je 21. listopada 1948. u Štitaru. U rodnom mjestu završio je osnovnu školu, srednju u Zagrebu i Đakovu, teologiju u Đakovu. Za svećenika je zaređen 24. ožujka 1974. Mladu misu slavio je uz odar majke koja je umrla dan prije. Kapelan u župi Slavonski Brod 1 (1974.-1975.), upravitelj župe Rokovci-Andrijaševci (1975.-1976.). Generalni prefekt za disciplinu i studij u Bogoslovnom sjemeništu (1976.-1979.). Poslije nekog vremena odlazi na studij u Rim, gdje na Papinskom salezijanskom sveučilištu studira pedagogiju i postiže stupanj magistra znanosti. Po povratku iz Rima ponovno vrši dužnost prefekta u Bogoslovnom sjemeništu (1984.-1989.) te profesora odgojnih znanosti na Teologiji u Đakovu. Godine 1989. imenovan je rektorom Sjemeništa i tu službu obnaša do 2011. U njegovom mandatu započinje organizacija Bogoslovskih tribina (1991.), počinje izlaziti list đakovačkih bogoslova »Poziv« (1995.). Organizirao tri susreta cijele bogoslovske zajednice s papom Ivanom Pavlom II., u Rimu 1985. i 1995, u Đakovu 2003. Za proslavu 200.-te obljetnice Sjemeništa inicirao i proveo temeljitu obnovu sjemenišne zgrade, iznutra i izvana. Pokrenuo i organizirao I. kongres bogoslova Crkve u Hrvata (2006.), koji se održava svake druge godine u drugom sjemeništu. Za 200. jubilej Sjemeništa izlaze dvije fotomonografije o Bogoslovnom sjemeništu. Uredio i tiskao novi Statut zajedno s Uredbom o zajedničkom životu u sjemeništu. Postao papinski kapelan s titulom monsinjora 21. prosinca 1994. Godine 2004. ubrojen među članove Stolnog kaptola Đakovačke i Srijemske biskupije noseći naslov kanonika arhiđakona, a od 2005. kanonika arhiprezbitera. Bio je član Pripravnog povjerenstva 2. biskupijske sinode i voditelj trećeg sinodalnog odjela »Kršćanski poziv i služenje«. Kao voditelj Djela za zvanja pokreće izdavanje »Prvih subota«, molitveni dani za duhovna zvanja (1996.). Osmislio i vodio vikend susrete za ministrante pod nazivom »Otvorena vrata Sjemeništa« (1996.). Pri BKJ i HBK bio je član vijeća i komisija za duhovna zvanja, sjemeništa i kler, u više mandata. U više navrata imenovan je članom Zbora savjetnika i Ekonomskog vijeća Đakovačke i Srijemske biskupije (prema tekstu A. Pavlović, Poglavari Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu, Diacovensia 2/2006).

Akademska zajednica Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu zahvalna je mons. mr. Josipu Bernatoviću na tolikim godinama predavanja i osobnog doprinosa koji je ugrađivao u rast i razvoj našeg Fakulteta. U ime uprave, profesora, studenata i djelatnika izražavamo kršćansku sućut njegovoj obitelji, moleći da dobri Bog ubroji pokojnog svećenika i profesora Josipa u društvo svojih svetih i vjernih, a ožalošćenima u srcu rasplamsa utjehu vjere i nadu u uskrsnuće mrtvih.

Ivica Raguž, v. d. dekana