Lectio Strossmayer

Sabor i Židovi: 50 godina Nostra Aetate

Lectio Strossmayer

Recenzija

Knjiga „ U neopozivu savezu. Sabor i Židovi:  50 godina Nostra Aetate „, prof. dr. sc. Jana-Heinera Tücka s Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Beču (Katholisch-Theologische Fakultät, Universität Wien) prva je u nizu Lectio Strossmayer. Autor je u uvodu  kratko  prikazao antijudaističke struje koje u Crkvi nisu minule nakon II. vatikanskog sabora, u tu svrhu komentirani su navodi i teze Katekizma Bratstva sv. Pija. U drugom dijelu  se pozabavio papom Ivanom XXIII. koji je i prije II. vatikanskog sabora počeo pružati ruku Židovima. U trećemu dijelu, govori o poletu i novoj snazi kojom su post-saborski pape nastavili produbljivati nauk i provoditi naputke Nostra aetate. U završnom poglavlju prof. Tück još se jednom osvrnuo na hermeneutiku II. vatikanskog sabora koja je, kroz deklaraciju Nostra aetate pozitivno artikulirala stav Crkve prema Židovima i zadala, i danas svježe, smjernice za dijalog sa židovstvom. Izdanje je dvojezično.