Duhovne vježbe za studente laike na početku nove ak. godine

Autor:  Ponedjeljak, 04 Listopad 2021 |

Od 1. do 3. listopada 2021. godine na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu održane su duhovne vježbe za studente laike koje je predvodio svećenik Požeške biskupije Krunoslav Siroglavić na temu: „Ljubav je Božja razlivena u srcima našim“ (Rim 5,5).

Vježbe su započele molitvom večernje iz božanskog časoslova, a nakon večere, uslijedio je uvodni susret. Voditelj je objasnio da je organizirao uvodni susret kako bi upoznao studente s onime što ih čeka u naredna tri dana, kako bi im objasnio da je važna njihova volja za ove vježbe da bi one bile uspješne i kako bi se riješili svih predrasuda jedni prema drugima. U želji da se bolje upoznamo i „maknemo predrasude s puta“, svaki je student morao odabrati jednu fotografiju i objasniti kroz tu fotografiju što želi dobiti od ovih vježbi. Večer je završena prvim razmatranjem nad tekstom iz evanđelja (Mk 4, 35-41) koje govori o tome kako je Isus stišao oluju na Galilejskom jezeru. Voditelj je objasnio kako u ovome izvještaju postoje brojne nelogičnosti i upravo je zbog njih važno je shvatiti o kakvoj to oluji govori sv. Marko. Koju to oluju Isus želi stišati u svima nama. Voditelj je upozorio na oluju u Crkvi, kako trenutno Crkva izgleda kao da se raspada, ali upravo onima koji tako misle, Isus govori što je rekao i apostolima: „Što ste bojažljivi? Zašto nemate vjere?“ Isus je taj koji vodi Crkvu. Moramo biti svjesni da Isus nije birao savršene ljude, ali oni su svejedno učinili velike stvari za Crkvu, počevši od svetog Petra, Pavla, Augustina… Kao što je Isus spavao u lađi i učenici su ga morali probuditi, tako spava i u svima nama, a mi ga moramo otkriti i probuditi. Susret je započeo i završio molitvom i pjesmom.

Drugi dan vježbi započeo je jutarnjom molitvom i drugim razmatranjem (Mk 5, 21-43) o ozdravljenju Jairove kćeri. U Jairovom slučaju vidimo koliko je njegova vjera jaka, koliko on vjeruje da će se njegova kći probuditi, da će je Isus ozdraviti. Potrebni su ljudi poput Jaira koji će na taj način, svojim životom, svjedočiti snagu svoje vjere.

Sljedeće je razmatranje bilo o Isusovu pozivu učenicima da budu ribari ljudi (Lk 5, 1-11). Na prvi pogled, Isusova zapovijed Petru da ponovno baci mrežu, nema smisla .Ali upravo to što je Petar poslušao Isusa pokazuje koliko je njegovo povjerenje u riječ Božju. To nazivamo „skok u vjeri“, a on podrazumijeva sljedeće: učiniti nešto kada se to čini beskorisno, prihvatiti svoju nesposobnost i slabost i pouzdati se u Božju riječ da sam vrijedan i da mogu. Važno je zapamtiti da nas u trenutcima grijeha i poniženja Bog poziva da mu se vratimo.

Nakon ručka, uslijedilo je pokorničko bogoslužje koje je održano po modelu biskupa Ratka Perića, a utemeljeno je na 13 nečistoća iz Mk 7, 20-23 koje izlaze iz ljudskog srca. Nakon pokorničkog bogoslužja je bila prilika za sakrament pomirenja.

U subotu navečer je održana sveta misa. Svećenik Siroglavić je uzeo u obzir nekoliko stvari u svojoj homiliji; anđele čuvare, budući da je bio njihov blagdan, Djevicu Mariju jer je listopad te dijete iz evanđelja. Upravo ta kombinacija likova poziva svakog vjernik  da bude dobar poput njih. Posebno se zaustavio na Mariji i pozvao da po njenom primjer dobar vjernik treba povjerovati Božjem naumu, slijediti Krista na njegovu putu pa i umrijeti ako je potrebno jer ljubav uključuje umiranje te vjerovati u uskrsnuće. Ovaj drugi dan duhovnih vježbi je završio  euharistijskim klanjanjem.

Treći dan je započeo jutarnjom molitvom i razmatranjem ( Lk 9, 28b-36) o Kristovu preobraženju na Taboru. To je svrha duhovnih vježbi, vidjeti, doživjeti Boga, ali se onda vratiti u svakodnevicu i ne zaboraviti viđeno. Evanđelje svjedoči kako se Kristovo lice izmijenilo u molitvi i to je uputa nama, da se mi mijenjamo upravo u molitvi, ali tu promjenu može dati samo Bog.

Duhovne vježbe su završile svetom misom. U homiliji je pred studente izneseno pitanje vjernosti u braku, ali i samog braka općenito kao zajednice muškarca i žene koji su komplementarni i u svojoj sjedinjenosti bivaju istinskim čovjekom. U braku se ljudi daruju jedni drugima i po tome se brak razlikuje od ostalih institucija jer u njemu jedna osoba umire sebi zbog drugoga i jedino što je tomu slično jest celibat. Neovisno o životnom putu, svatko se nalazi pred odlukama i život je upravo od njih sastavljen.

Tekst / Fotografija: Maria Dragomirović, Matea Miličić / Marija Hardi