Dr. sc. Vladimir Dugalić

Dr. sc. Vladimir Dugalić

 Ustanova zaposlenja

 Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu
 Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku

 Odsjek i katedra

 Odsjek za praktičnu teologiju i novu evangelizaciju
 Katedra moralne teologije, socijalnog nauka Crkve i liturgike

 Zvanje

 Redoviti profesor (prvi izbor)

 Web stranica

 www.djkbf.hr

 E- adresa

 Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
 Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Dr. sc. Vladimir DUGALIĆ, svećenik Đakovačko-osječke nadbiskupije i redoviti profesor na Odsjeku za praktičnu teologiju i novu evangelizaciju, Katedri moralne teologije, socijalnog nauka Crkve i liturgike na Katoličkom bogoslovnom fakultetu (KBF) u Đakovu Sveučilišta u Osijeku, rođen je u Osijeku 1965. godine gdje pohađa osnovnu školu i prva dva razreda srednje škole. Godine 1981. upisao je treći razred srednje škole na Biskupijskoj gimnaziji “Josip Juraj Strossmayer” u Đakovu, gdje 1983. maturira i upisuje filozofsko-teološki studij na Visokoj bogoslovnoj školi u Đakovu. Nakon što je položio propisani program studija, godine 1989. diplomira na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Iste godine zaređen je za svećenika i nakon jedne godine pastoralnog rada kao župski vikar u župama Donji Miholjac i Osijek III. (Donji grad), odlazi na poslijediplomski studij u Rim.

Specijalizaciju iz moralne teologije pohađa na Visokom institutu za moralnu teologiju -Akademiji Alfonzijani Papinskog lateranskog sveučilišta u Rimu (Italija), gdje je 1993. godine magistrirao, a 2001. godine i doktorirao obranivši doktorsku disertaciju pod naslovom La religiosità popolare e la formazione della coscienza. L’analisi dei libri di preghiere in lingua croata nella Slavonia (Croazia) dal 1850 fino al 1918. (Pučka religioznost i formacija savjesti. Analiza molitvenika na hrvatskom jeziku objavljenih u Slavoniji (Hrvatska) od 1850. do 1918. godine). Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu izdao je 2002. godine Rješenje o priznavanju potpune istovrijednosti diplome doktora moralne teologije, koju je stekao u Rimu, s diplomom doktorata teoloških znanosti u specijalizaciji moralne teologije u Republici Hrvatskoj i stečenim akademskim naslovom doktor teoloških znanosti u specijalizaciji moralne teologije.


Akademska napredovanja i službe na Fakultetu

Od zimskog semestra ak. god. 1995/96. započeo je izvoditi kolegije iz moralne teologije i socijalnog nauka Crkve na đakovačkom filozofsko-teološkom učilištu, a 1996. godine Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu donio je odluku o njegovom izboru u suradničko zvanje asistenta pri Katedri moralne teologije za potrebe Teologije u Đakovu te je istog dana potpisao Ugovor o radu. Godine 2002. je izabran u suradničko zvanje višeg asistenta, a 2005. godine je izabran u znanstveno-nastavno zvanje docenta. U znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora izabran je 2010. godine, a 2022. godine, Senat Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku donio je odluku kojom se potvrđuje izbor u znanstveno-nastavno zvanje i na znanstveno-nastavno radno mjesto redovitog profesora iz znanstvenog područja Humanističkih znanosti, znanstvenog polja teologija (znanstvene grane moralna teologija) na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Od uspostave Fakulteta 2005. godine do 2010. godine obnašao je službu prodekana za nastavu, od 2010. do 2014. prodekana za znanost te od 2018. do 2022. i službu dekana KBF-a u Đakovu i člana Senata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Od 2005. do 2022. obnašao je službu predsjednika Katedre moralne teologije, a od 2014. do 2018. službu voditelja Odsjeka za praktičnu teologiju i novu evangelizaciju. Redovito je član Fakultetskog vijeća Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Đakovu.

Od 2003. do 2009. godine bio je član fakultetskog Povjerenstva za organizaciju Teološko-pastoralnog seminara (TPS) za svećenike u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, a na osječkom Sveučilištu bio je od 2013. do 2016. član te 2017. i predsjednik Etičkog povjerenstva osječkog Sveučilišta. Osim toga, od 2013. do 2017. godine bio je i član Odbora za pravna i statutarna pitanja te član Povjerenstva za priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija i razdoblja studija Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

 

2022.

Znanstveno-nastavno zvanje redovitog profesora na Katedri moralne teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta u Osijeku

2018.-2022.

Dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta u Osijeku

2010.-2014.

Prodekan za znanost Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta u Osijeku

2010.

Znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora na Katedri moralne teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta u Osijeku

2005.-2010.

Prodekan za nastavu Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta u Osijeku

2005.

Znanstveno-nastavno zvanje docenta na Katedri moralne teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta u Osijeku

2002.

Suradničko zvanje višeg asistenta na Katedri moralne teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – za potrebe Teologije u Đakovu.

2001.

Doktorat teoloških znanosti,  Papinsko lateransko sveučilište - Akademija Alfonzijana u Rimu (Italija)

1996.

Suradničko zvanje asistenta na Katedri moralne teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – za potrebe Teologije u Đakovu.

1993.

Magisterij teoloških znanosti (licencijat), Papinsko lateransko sveučilište - Akademija Alfonzijana u Rimu (Italija)

1989.

Diplomirani teolog, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

 

Nastavna djelatnost

Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu Sveučilišta u Osijeku izvodi sljedeće obvezatne kolegije: Osnovna moralna teologija I. i II., Spolni i ženidbeni moral i Teološka socijalna etika te izborne kolegije: Sakrament pomirenja (De poenitentia) i Svetost života i odgovorno roditeljstvo. Uz to, do sada je bio mentor 59 diplomskih radova.

Na šestoj godini teološkog studija (pastoralna godina) izvodi kolegij Prezbiter – osoba susreta, a nakon reforme programa Svećenik – slavitelj sakramenata i služitelj Božjeg milosrđa te Svećenik i društveno-politička zajednica.

Kao vanjski suradnik sudjeluje u izvođenju kolegija Medicinska etika na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku. Od 2014. redovito održava predavanje Zaštita ljudskih prava glede primjene znanosti i tehnologije u biomedicini u sklopu kolegija Sustav znanosti, izobrazba znanstvenika i etika u biomedicinikoji se izvodi na poslijediplomskom doktorskom studiju Biomedicina i zdravstvo na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku kao i predavanje Poštivanje dostojanstva ljudske osobe u biomedicinskim istraživanjima u sklopu kolegija Bioetika u kliničkoj praksi koji se izvodi na poslijediplomskom specijalističkom studiju iz Kliničke epidemiologije. Od 2000. do 2010. bio je i član, a od 2010. do 2014. i predsjednik Etičkog povjerenstva za istraživanja Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku.

Kao vanjski suradnik i mentor magistarskih i doktorskih radova sudjeluje i na poslijediplomskom studiju moralne teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Do sada je bio mentor jednog magisterija i tri doktorska rada, a kao član Komisije sudjelovao je na desetak  obrana doktorskih radova.

Nekoliko godina (2009.-2013.) bio je vanjski suradnik na Veleučilištu u Vukovaru, izvodivši kolegij Poslovna etika na prvoj godini stručnog studija trgovine, te na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo osječkog Sveučilišta gdje je bio nositelj kolegija Etika sestrinstva te Teorija etike u praksi zdravstvene njege na diplomskom studiju sestrinstva, kao i kolegija Etika u biomedicinskim istraživanjima na diplomskom studiju medicinskih tehničara i laboranata.

 

Znanstvena i stručna djelatnost te razna priznanja

Do sada je objavio tri autorske znanstvene knjige te preko trideset znanstvenih i stručnih članaka, a sudjelovao je i u dva znanstveno-istraživačka projekta Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: Teološko fundiranje solidarnosti u hrvatskom društvu (0203007) i Supsidijarnost u hrvatskom društvu (203-1941533-0732) te u znanstveno-istraživačkom projektu Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Kršćanski identitet i kvaliteta bračnog i obiteljskog života (282-0000000-0780).

Od 2020. do 2023. bio je voditelj internog (institucijskog) projekta „Istraživanje o socijalnim uslugama u gradu Belom Manastiru i Baranji“ kao dio šireg projekta „Prema sigurnijoj socijalnoj budućnosti“ koji se financira sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda kroz Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.“, a na temelju dodjele bespovratnih sredstava UP.02.1.2.01.0039 od strane Ministarstva rada i mirovinskog sustava i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Od 2006. do 2007. godine, odlukom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH, bio je član stručnog Povjerenstva za zdravstveni odgoj i obrazovanje koji se trebao provoditi u osnovnim i srednjim školama, a potom i član Radne skupine za izradu nacrta Nacionalne strategije stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnoga društva 2017.-2021. pri Uredu za udruge Vlade Republike Hrvatske (2016.-2019.).

Član je i panela za vrednovanje Hrvatske zaklade za znanost u području društvenih i humanističkih znanosti (2020.-2023.).

Od 2000. do 2008. godine bio je glavni urednik znanstvenog časopisa Diacovensia – Teološki prilozi Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, a danas je član Znanstvenog vijeća. Od početka 2002. do konca 2013. obnašao je službu glavnog urednika stručnog pastoralnog mjesečnika Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije, danas Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Urednik je tri zbornika znanstvenih radova i jedne monografije, a pokrenuo je i izdavački niz Biblioteka Nova evangelizacija Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“ sa sjedištem u Osijeku te kao urednik objavio osam knjiga. Uredio je Sabrana djela mons. dr. sc. Marina Srakića, nadbiskupa đakovačko-osječkog u miru, u 12 svezaka (9.140 stranica) koje je izdao Nadbiskupski ordinarijat u Đakovu, a 2015. godine, u prigodi obilježavanja 200. obljetnice rođenja biskupa Strossmayera, uredio je i četiri sveska (2.776 stranica) korizmenih i prigodnih okružnica i poslanica te značajnijih govora i osvrta biskupa Strossmayera. Godine 2017. obnovio je izlaženje Osječkih katoličkih novosti (OKNO) te kao glavni urednik objavio osam brojeva.

Sudjelovao je u radu Povjerenstva za organizaciju Strossmayerovih dana u Đakovu (2017.-2023.) te kao član ili predsjednik organizacijskih odbora organizirao desetak međunarodnih ili nacionalnih znanstvenih skupova, a kao pozvani predavač ili izlagač sudjelovao na više od šezdeset međunarodnih ili nacionalnih znanstvenih skupova. Godine 2015. bio je član vatikanske delegacije na međunarodnoj konferenciji Ujedinjenih nacija First Review Conference to the Convention on Cluster Munitions, održanoj u Dubrovniku od 7. do 11. rujna.

Od 2005. član je Društva socijalnih etičara Srednje Europe sa sjedištem u Beču te Mariološkog instituta Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (od 2021.).

Od 2018. član je Upravnog vijeća te Uredničkog vijeća časopisa Radovi Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU-a u Đakovu. Trenutno je i član predsjedništva Kluba dekana Hrvatske.

Osim toga, od 2004 do 2015. bio je član Etičkog povjerenstva Opće bolnice Vinkovci, a od 2005. do 2010. i član Etičkog povjerenstva Hitne medicinske pomoći Osječko-baranjske županije.

U Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, od 2003. godine je voditelj Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve i društvena pitanja te Ureda za vjernička društva. Do 2016. godine organizirao je tri ciklusa Studijskih dana (ukupno šesnaest susreta), a u sklopu rada Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve i društvena pitanja započeo je od 2003. godine i sa stručnim projektom: Susret s djelatnicima u stranačkom i političkom životu. Do sada je održano četrnaest susreta. Kao voditelj Instituta za novu evangelizaciju „Sveti Ivan Pavao II.“ sa sjedištem u Osijeku (2016.-2022.) pokrenuo je Biblijske i Socijalne tribine te Korizmene srijede na kojima su razni predavači progovorili o aktualnim crkvenim i društvenim pitanjima. Nekoliko godina obnašao je i službu biskupskog vikara za pastoral grada Osijeka (2014.-2021.).

Sudjelovao je u radu brojnih vijeća među kojima je vrijedno istaknuti članstvo u Upravnom odboru Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije (HBK), potom u Vijeću za katehizaciju i novu evangelizaciju, kratko vrijeme u Vijeću za katolički odgoj i obrazovanje (2020.-2022.), a trenutno obnaša službu tajnika Komisije Hrvatske biskupske konferencije „Iustitia et pax“. Dugi niz godina (od 2005.) bio je i predstavnik Hrvatske biskupske konferencije za pitanja očuvanja okoliša. Osim toga, samo u proteklih pet godina imao je više od sto javnih nastupa u sredstvima društvenog priopćavanja.

Godine 2009. odlikovan je čašću kapelana Njegove Svetosti (monsinjor), a od 2010. imenovan je članom Prvostolnog kaptola Đakovačko-osječke nadbiskupije. Godine 2016. dobitnik je Godišnje nagrade Grada Đakova za osobit doprinos u oblasti vjerskog i kulturnog života Grada Đakova. Godine 2023., povodom obilježavanja 25. godina djelovanja Hrvatskog katoličkog društva  medicinskih sestara i tehničara – ogranak Osijek, uručena mu je zahvalnica za potporu i doprinos radu udruge, a iste godine primio je i Povelju zahvalnosti prigodom proslave 150 godina izlaženja Vjesnika Đakovačko-osječke nadbiskupije za 12 godina vršenja službe glavnog  i odgovornog urednika časopisa, kao i Povelju zahvalnosti prigodom proslave 30 godina časopisa Diacovensia – Teološki prilozi za osam godina vršenja službe glavnog  i odgovornog urednika časopisa. 

 

Bibliometrija - objavljeni radovi (izbor)

1. Knjige (a3)

  • La religiosità popolare e la formazione della coscienza. L’analisi dei libri di preghiere in lingua croata nella Slavonia (Croazia) dal 1850 fino al 1918. Pars dissertationis, Đakovo, 2002.
  • Božji trag u stvorenom. O kršćanskom poimanju dostojanstva ljudske osobe pred izazovima antropoloških paradigmi današnje bioetike i Projekta ljudski genom, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu (Biblioteka Diacovensia – Studije 15), Đakovo, 2010., 232. str.
  • Dar i ranjenost. Kršćanski pogled na ljudsko tijelo pred izazovima antropološkog dualizma i rodne ideologije, Nadbiskupski ordinarijat, Đakovo, 2021., 560 str.

 

2. Znanstveni radovi (a1 i a2)

a. Izvorni znanstveni radovi

  • Mulihovi molitvenici (Radovi međunarodnog znanstvenog skupa “Isusovac Juraj Mulih (1694.-1754.) i njegovo doba”, Zagreb, 25.-26.XI.1994.), u: Vrela i prinosi 21 (1996./ 1997.), 81.-107.
  • Neke oznake solidarnosti u katoličkoj socijalnoj misli u Hrvatskoj od 1900. do 1945. godine,u: Bogoslovska smotra 74 (2004), br. 2, 493.-538. (suautor Stjepan Baloban)
  • Nacionalno bogatstvo: opće dobro svih građana ili prigoda za bogaćenje pojedinaca?, u: S. Baloban (uredio), Hrvatski identitet u Europskoj uniji, Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve – Glas Koncila, Zagreb, 2003., 197.-227.
  • Kršćanski Caritas i socijalna politika, u: Diacovensia XII (2004.), br. 2(14), 241.-302.
  • Politička traganja Crkve u Hrvatskoj (1989.-2007.), u: Bogoslovska smotra 77 (2007.), br. 2., 483.-539.
  • Privatizacija društvenog/državnog vlasništva - (ne)uspjeli tranzicijski proces, u: Diacovensia XV (2007.), br. 1 (19), 103.-154. (suautor Šimo Šokčević)
  • Utjecaj pohađanja mise na kvalitetu bračnog života. Rezultati znanstveno-istraživačkog projekta „Kršćanski identitet i kvaliteta bračnog i obiteljskog života“, u: Bogoslovska smotra 80 (2010.), br. 4., 1061.-1082. (suautor Zvonko Pažin)
  • Socijalni nauk Crkve i načelo supsidijarnosti u svijesti hrvatskih građana (i vjernika). Rezultati znanstveno-istraživačkog projekta „Supsidijarnost u hrvatskom društvu“, u: Bogoslovska smotra 81 (2011.), br. 4., 815.-838. (suautor Damir Mravunac)
  • „Naravna srodnost“ između čovjeka i istinskog dobra. Suodnos kršćanske vjere i moralnog života u teološkoj misli Andrije Živkovića, u: Vrhbosnensia 21 (2017.), br. 2., 409.-438. (suautor Martina s. Ana Begić)
  • Theodosius Florentini im Zusammenhang mit den sozialen Bewegungen Seiner Zeit, u: F. Tomas (ur.), Teodozije Florentini (1808.–1865.). Zbornik radova, Đakovo, 2017.,157.-178.
  • Obitelj i tržište rada u svjetlu načela socijalnoga nauka Crkve. Pogled iz hrvatske stvarnosti, u: P. Aračić (ur.), Kamo ide istočna Hrvatska? Demografsko stanje, prognoze i traženje izlaska iz krize Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema. Zbornik radova, HAZU, Zagreb-Đakovo, 2018., 167.-220.
  • Moralno-pastoralno djelovanje Crkve pred izazovom iseljavanja i pada nataliteta u Istočnoj Hrvatskoj, u: Crkva u svijetu LV (2020.), br. 3, 509.-534. (suautor Dražen Živić)
  • Oživotvorenje dijaloške naravi socijalnog nauka Crkve. Iskustvo evangelizacijskog rada Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve i za društvena pitanja Đakovačko–osječke nadbiskupije, u: J. Valković (ur.), Sve provjeravajte, dobro zadržite! (zbornik radova), Zagreb, 2021., 257.-283. (suautor Igor Jakobfi)
  • Migracije kao znak vremena. Doprinos pape Franje rješavanju problema suvremenih migracija i prihvata migranata, u: Mateo Žanić, Dražen Živić, Sanja Šrpljar Vržina, Geran Marko Miletić (ur.), Suvremene migracije u Republici Hrvatskoj. Uzroci posljedice i aktualni trendovi, Zagreb, 2021., 107.-140. (suautor Igor Jakobfi)
  • Molitvenik – odgojitelj u vjeri. Kratki prikaz teoloških tradicija slavonskih molitvenika 18. i 19. stoljeća s osvrtom na važnost pučke pobožnosti za duhovni život vjernika, u: Milica Lukić, Mateo Žagar (uredili), Oranica je rodila mene, zbornik radova u čast akademika Stjepana Damjanovića, Osijek, 2022., 89-124.
  • Pitanje savjesti kod trgovaca ljudima. Moralno-psihijatrijski aspekti i važnost prevencije, u: Suzana Vuletić, Vladimir Dugalić (ur.), Prevencija trgovanja ljudima, Đakovo, 2022., 125.-164. (suautor Martina s. Ana Begić)
  • Stupanj empatije i socijalne svijesti građana Belog Manastira. Rezultati istraživačkog projekta o socijalnim uslugama na području grada Belog Manastira u svjetlu socijalnog nauka Katoličke Crkve, u: Igor Jakobfi – Vladimir Dugalić – Edo Jurić (ur.), Prema sigurnijoj socijalnoj budućnosti, Istraživanje o socijalnim uslugama u Belom Manastiru, Beli Manastir, 2023., 57.-83. (suautor Martina s. Ana Begić)
  • Govor mržnje i mladi, u: Josip Popovac - Vanja Gavran (ur.), Komentari, govor mržnje, dezinformacije i regulacija javne komunikacije -Comments, Hate Speech, Disinformation and Public Communication Regulation,Zbornik radova međunarodne znanstvene konferencije, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti - Agencija za elektroničke medije, Zagreb, 2023., 59.-84. On-line izdanje na mrežnim stranicama Agencije za elektroničke medije: https://www.aem.hr/blog/2010/02/18/publikacije/ (suautor Martina s. Ana Begić)
  • Prostori za ostvarivanje općega dobra u hrvatskom društvu. Poticaji u svjetlu nauka i smjernica socijalnog nauka Crkve, u: Stjepan Baloban – Silvija Migles – Dubravka Petrović Štefanec (ur.), Opće dobro u crkvenom i društvenom životu u Hrvatskoj, Zagreb, 2023., 313.-352.

b. Pregledni znanstveni radovi

  • Između svetosti i grešnosti. Lik svećenika – službenika sakramenta pomirenja u svjetlu poslijesaborskih dokumenata, u: I. Raguž, I. Džinić (ur.), Iščekivati i požurivati dolazak Dana Gospodnjeg. Zbornik radova u čast prof. dr. sc. Peri Aračiću prigodom 65. obljetnice života, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu (Biblioteka Diacovensia – Studije 14), Đakovo, 2009., 367.-387.
  • Medicinska etika u svjetlu kršćanske antropologije, u: S. Fatović-Ferenčić – A. Tucak (ur.), Medicinska etika, Medicinska naklada, Zagreb, 2011., 61.-81. (sveučilišni udžbenik)
  • Medijski prostor u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Analiza stanja i moguće perspektiveu: Diacovensia XIX (2011.), br. 3 (30), 343.-361. (Prethodno priopćenje)
  • O subjektivnosti i objektivnosti ljudskoga rada u svjetlu socijalnoga nauka Crkve, u: Communio 37 (2011.), br. 111, 21.-42.
  • Svijet rada u kontekstu današnje krize socijalne države, u:A. Polegubić(ur.), Beschäftigung und Arbeitslosigkeit der Gegenwart, Hrvatski dušobrižnički ured, Frankfurt am Main, 2013., 71.-117.
  • Marijanska svetišta u Đakovačko-osječkoj i Srijemskoj (nad)biskupiji, u: H. Sablić-Tomić, V. Erl (ur.), Urbani Šokci 6/7. Marijanska svetišta Šokaca i Bunjevaca. Radovi međunarodnoga znanstvenog skupa, Osijek-Sombor 27. IV. 2012.,Subotica, 2013., 45.-55.
  • Božja objava u Kristu – ishodište kršćanskog morala, u: M. Steiner - I. Šestak (ur.), Aktualne moralne teme, Zbornik radova, Zagreb, 2016., 115.-137.
  • Ustati ili odustati? Kušnja ponovnog pada, u: A. Mateljan (ur.), Ecce homo! Medicinski i teološki pristupi, Crkva u svijetu, Split, 2018., 157.-172.
  • Kultura tehnokracije i nužnost ekološkog obraćenja, u: I. Antunović, I. Koprek, P. Vidović (ur.), Život biraj – Elige Vitam (zbornik radova), Zagreb, 2020., 587.-614.
  • Bolest i bol kao moralno pitanje: od infantilne regresije do proživljena iskustva, u: Josip Galić i suradnici, Primarna i sekundarna prevencija bolesti suvremenog čovjeka, sv. I.,  Medicinska naklada, Zagreb, 2022.,  3.-37. (sveučilišni udžbenik)

 

3. Stručni članci

  • Štovanje Blažene Djevice Marije u svetištima Đakovačke i Srijemske biskupije, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 116 (1988), br. 5, 94.-97.
  • Suvremenost pitanja pučke pobožnosti, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 118 (1990), br. 10, 167.-170.
  • Sjaj Istine - Izazov našem vremenu? Osvrt na encikliku Veritatis splendor Ivana Pavla II., u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 122 (1994), br. 2.3.4.5.6, 39.-41. 57. 81. 111. 151.
  • Osobna savjest i crkveno Učiteljstvo, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 122 (1994), br.10, 247.-248.
  • Antropološko-teološki temelji pučke religioznosti, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 123 (1995), br. 5,  231-232.
  • Mise za pokojne u svjetlu današnje teologije, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije  124 (1996), br. 1, 40.-44.
  • Crkva i društveni život, u: Kršćanski poziv i služenje, Biskupski ordinarijat Đakovo, Đakovo, 2001,  83-94.
  • Volonterske udruge vjernika-građana u civilnom društvu, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 129 (2001), br. 4, 252.-258.
  • «Mir na zemlji» - Katolička povelja o ljudskim pravima, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 131 (2003), br. 11, 729.-733.
  • «Obitelj – put Crkve i naroda», u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 132 (2004), br. 2, 120.-125.
  • Kratki prikaz života te učiteljske i pastirske službe pape Ivana Pavla II., u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 133 (2005.), br. 4, 283.-289.
  • Bibliografija radova u Vjesniku Đakovačke i Srijemske biskupije od 1995. do 2005. godine, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 133 (2005.), br. 12, 977.-1008.
  • Crkva i socijalni nauk, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 135 (2007.), br. 6, 486.-490.
  • Liberalizam i kršćanstvo, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske biskupije 136 (2008.), br. 2, 119.-125.
  • Izazovi današnjeg zadrugarstva u Hrvatskoj, u: Vjesnik Đakovačke i Srijemske  biskupije 136 (2008.), br. 4, 355.-358.
  • Odnos između Crkve i društva, u: Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije 137 (2009.), br. 2, 153.-155.
  • Erfolg oder Misserfolg der Sexualerziehung in Kroatien?u: K. Glombik (ur.), Wychowanie seksualne w rodzinie i w szkole, Opole, 2010., 39.-47.
  • Kratki prikaz života te učiteljske i pastirske službe pape Ivana Pavla II., u: Srećko, Badurina, Naš Papa, Zagreb, 2011., 143.-166.
  • Različiti programi spolnog odgoja u hrvatskim školama. Pogled na dosadašnje programe udruge GROZD i Foruma za slobodu odgoja, u: Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije 141 (2013), br. 7-8, 547.-552.
  • Kršćanski spolni odgoj, u: Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije  141 (2013), br. 7-8, 528.-536.
  • Bibliografija radova mons. dr. sc. Marina Srakića, u: Marin Srakić, Plodovi prošlosti – zalog budućnosti. Sabrana djela, sv. XI, Đakovo, 2013., 595.-694.
  • Milosrdni poput Oca, u: Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije144 (2016.), br.12, 7.-35.
  • Sakramenti uvođenja u kršćanski život i svetost života (krštenje, potvrda, euharistija, pomirenje i bolesničko pomazanje), u: Bilten Sinode Beogradske nadbiskupije 1 (2016.), br.1, 64.-77.
  • Zavist – plijesan duše, u: Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije 145 (2017.), br. 12, 1358-1362. (2-6.)
  • Lijenost – malodušnost života, u: Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije 148 (2020.), br. 3., 2.-5. (266.-269.)
  • Grijeh – bolest čovjekova duha, u: Živo vrelo XXXVII (2020.), br. 2., 2.-9.
  • (Ne)poznavanje osobe i djela biskupa Strossmayera.Rezultati internog istraživanja među studentima Filozofskog fakulteta i Akademije za umjetnost i kulturu Sveučilišta u Osijeku, u: Diacovensia (2023.), br. 4, 583-607. (suautor Sanja Matičić)

 

4. Zbornici i monografije (uredio)

  • Spe et labore, zbornik radova o 65. godišnjici života i djelovanja mons. dr. sc. Marina Srakića, biskupa đakovačkog i srijemskog, Teologija u Đakovu (Biblioteka Diacovensia – Studije 4), Đakovo, 2003., 452 str.
  • Sveti Otac Ivan Pavao II. u Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji, monografija, Biskupski ordinarijat, Đakovo, 2004., 288 str.
  • Prevencija trgovanja ljudima, zbornik radova, Đakovo, 2022., (suurednica: Suzana Vuletić)
  • Prema sigurnijoj socijalnoj budućnosti. Istraživanje o socijalnim uslugama u Belom Manastiru, zbornik radova, Beli Manastir, 2023. (suurednici: Igor Jakobfi –Edo Jurić)
  • Sabrana djela mons. Marina Srakića, nadbiskupa đakovačko-osječkog u miru, u dvanaest (12) svezaka:

1.Opjevajmo slavne muževe. Povijesni prilozi i arhivska građa o životu i radu biskupa, svećenika i ustanova Đakovačko-osječke i Srijemske (nad)biskupije, Đakovo, 2013., 760. str.
2. Moja je savjest čista. Teološki radovi o moralnom životu i nasljedovanju Krista, odgoju savjesti i božanskim krepostima, Đakovo, 2013., 648. str.
3. U Krista zagledani. Teološki prilozi o kreposti religije i štovanju Božjeg imena, Danu Gospodnjem i kršćanskom životu u svjetlu sakramenta te o svećeništvu i sjemenišnom odgoju, Đakovo, 2013., 696. str.
4. Život biraj! Teološka promišljanja o kršćanskom braku i obitelji, svetosti ljudskoga života i odgovornom roditeljstvu, Đakovo, 2013., 560. str.
5. Blago mirotvorcima! Teološke rasprave o kreposti pravednosti i istinoljubivosti, pitanju rata i izgradnji mira te o društveno-socijalnim temama i školskom vjeronauku, Đakovo, 2013., 656.
6. Divan je Bog u svetima svojim.Homilije o Gospodnjim, marijanskim i svetačkim slavljima te prigodna liturgijsko-teološka razmišljanja, Đakovo, 2013., 816. str.
7. Istina će vas osloboditi!Ratna izvješća i apeli, ekumenska nastojanja te prigodni (na)govori i propovijedi o pomirenju, evangelizaciji kulture, o blagoslovima i posvetama crkvi, Đakovo, 2013., 784. str.
8. U zajedništvu Kristova poslanja. Pastirske poslanice i proglasi te (na)govori i prigodne propovijedi o evangelizacijskim naglascima Druge biskupijske sinode, Đakovo, 2013., 912.str.
9. Stopama sadašnjice.Teološko-pastoralna promišljanja u Vjesnikovim uvodnicima, Đakovo, 2013., 800. str.
10. Govori u zgodno i nezgodno vrijeme! Prigodne propovijedi i (raz)govori o poslanju Crkve u današnjem društvu, Đakovo, 2013., 848. str.
11. Plodovi prošlosti – zalog budućnosti. Prigodni predgovori, sjećanja na naše predšasnike te bibliografija svećenika Đakovačko-osječke i Srijemske (nad)biskupije, Đakovo, 2013., 752.
12. Cruce et labore – Križem i radom. Biskup Stjepan Bäuerlein i Đakovačka i Srijemska biskupija (1951.-1973.), Đakovo, 2014., 910. str.

  • Pisana baština biskupa Josipa Jurja Strossmayera, Sve za vjeru i za domovinu, u četiri sveska:

I. svezak: Korizmene i prigodne poslanice i okružnice (1874.-1885.), Đakovo, 2015., 672. str.
II. svezak: Korizmene i prigodne poslanice i okružnice (1886.-1891.), Đakovo, 2015., 672. str.
III. svezak: Korizmene i prigodne poslanice i okružnice (1892.-1903.), Đakovo, 2015., 696. str.
IV. svezak: Prigodne okružnice i propovijedi te značajniji govori (1850.-1905.), Đakovo, 2015., 736. str.

  • Kuzma Kovačić: Kiparevo svjedočenje vjere (katalog i plakat izložbe), Nadbiskupski ordinarijat, Đakovo, 2022., 100 str. (suurednik: Milan Bešlić)
  • Sakralna kiparska djela iz zbirke Ljevaonice umjetnina Ujević (katalog i plakat izložbe), Nadbiskupski ordinarijat, Đakovo, 2022., 80 str. (suurednik: Milan Bešlić

 

Kontaktirajte nas

Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu

IBAN račun:
Fakultet: HR4523900011100474440
Studentski dom: HR3123900011500027586
OIB: 05384220316

 

Web stranica KBF-a u Đakovu koristi kolačiće kako bi se osiguralo bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.