Održano gostujuće predavanje izv. prof. dr. sc. Kristijana Krkača - "Bijeg u pobjedu" (VIDEO)

Autor:  Slađana Bradarić/Kristijan Japarić Utorak, 31 Svibanj 2016 |

30. svibnja 2016. godine na Katoličkom bogoslovnom fakultetu održano je gostujuće predavanje izv. prof. dr. sc. Kristijana Krkača pod naslovom "Bijeg u pobjedu". Profesor Krkač predaje Analitičku filozofiju na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove, a na preddiplomskom studiju ZŠEM-a predaje kolegije Uvod u filozofiju, Poslovna etika i korporacijska društvena odgovornost.

Inspiraciju za predavanje "Bijeg u pobjedu" pronašao je u istoimenom američkom filmu iz 1981. godine, a kroz radnju filma pokušao je dočarati kako su hrvatski ljubitelji nogometa vrsta negativnog bijega u pobjedu, s isključivom željom za pobjedom pod svaku cijenu, a za takvu želju ne postoje drugi argumenti. U predavanju je profesor obradio teme poput Teologija i nogomet, Estetika i nogomet, Etika i nogomet, te u središte stavio aktualnu temu Srž nogometne igre u odnosu na očekivanja reprezentacije na skorašnjem Europskom prvenstvu. Kroz razradu navedenih tema ukazano je na niz kontradikcija u svijetu nogometa, a kao zaključak profesor je iznio sljedeće: "Ako se poštuju pravila i pravilnost nogometne igre i potiče kreativnost svih sudionika primjereno njenoj ulozi u cjelini igre, onda je sve ostalo lijepo, zabavno i učinkovito, dobro i pravilno, te sama igra biva očuvana, nasuprot fenomenima koju ju okružuju i ugrožavaju." Profesor je još dodao kako hrvatska aktualna reprezentacija zbog nedostatka standardne momčadi, uigranog nastupa i alternativnog načina igranja postaje samo jedna od reprezentacija na Europskom prvenstvu 2016.

Video prilog možete pogledati na: https://youtu.be/4WeCn7zTK08