Novi naslovi

Marko Jakić: Sloboda, pravednost i demokracija u filozofiji Johna Rawlsa

Motivaciju za izradu ove rasprave pronašao sam prvenstveno u tome što je Rawlsova teorijaska misao nedvojbeno jedan od utjecajnijih suvrmenih pokušaja filozofskog problematiziranja pravednosti utemeljenja demokratskih društava zapadne civilizacije.  Jedno od važnijih usmjerenja ove misli teorijski teži ublažavanju problema socijalnog statusa manje imućnih društvenih slojeva. Stoga posljednično problematizira društvene odnose koje eo ipso izaziva slojevitost suvremenih demokratskih društava. Drugo, ne manje važno usmjerenje ove misli teži teorijskom univerzalizmu zasnovanom na etičnom utemeljenju konstrukcije društvenog ugovora.

Iz Uvoda