Novi naslovi

Anica Bilić: Sveti trag cibalskih martira

Štovanje svjedoka ranokršćanskoga vremena i martira iz IV. stoljeća i provincije Pannonia Secunda te njenih gradova Sirmija, Cibala i Singiduna proširilo se kršćanskim Istokom i Zapadom, a do nas iz mraka prošlosti prekriveni prašinom dopiru, zahvaljujući ponajviše katoličkim svetačkim kalendarima, uglavnom nepoznata svetačka imena, objedinjena skupnim imenom Panonskih ili Srijemskih mučenika: Euzebije, Montan, Maksima, Irenej, Polion, Donat, Sekundo, Bazila, Anastazija, Urzicin, Sinerot, panonski klesari Klaudije, Simforijan, Nikostrat, Kastorije (Sancti Quattuor Coronati / Četvorica okrunjenih svetaca ili Fruškogorski mučenici) i Simplicije te anonimnih sirmijskih Sedam Djevica.Stradali su u sumraku kasnoantičkoga svijeta u doba cara Dioklecijana, upamćenoga kao velikoga progonitelja kršćana, osim Euzebija, čije se stradanje datira u raniji progon, te Hermila i Stratonika, stradalih 315.

Zahvaljujući spomen-danu i svecima-zaštitnicima vinkovačke Župe I. Euzebiju i Polionu, njihova imena danas su poznata širim krugovima, posebice od 1972., kada crkva sv. Ivana Nepomuka u Vinkovcima mijenja ime u crkvu svetih Euzebija i Poliona.

Iz Uvoda