Novi broj Diacovensije

Srijeda, 29 Prosinac 2021 |

Objavljen je četvrti ovogodišnji broj znanstvenoga časopisa Diacovensia – Teološki prilozi.

U zadnji broj u 2021. godini uvodi nas glavni i odgovorni urednik, Šimo Šokčević uvodnikom naslovljenim «Kriza mišljenja».

Ovaj broj u glavnome dijelu donosi osam znanstvenih članaka, različitih tema i perspektiva. Prvi od njih je članak naslovljen « Usporedba političkih teologija Carla Schmitta i Johanna Baptista Metza: analognost i kontrapunkt » Ivice Raguža i Mirka Vlka. Slijedi članak Josipa Šalkovića i Elizabete Turček «Ništavost ženidbe u svjetlu Amoris laetitia: očekivanja i izazovi za sudski pastoral». Stanislav Šota i Ivana Bendra autori su članka na engleskom jeziku naslovljenog «Alcoholism Among the Priests of the Đakovo-Osijek Archdiocese». Ana Thea Filipović donosi članak «Interkulturizam u obrazovanju. Značenje za religijskopedagošku praksu i stjecanje kompetencija nastavnika vjeronauka». Slijedi članak Antuna Japundžića i Ane Jeličić naslovljen «Pravoslavlje pred suvremenim ekološkim izazovima s posebnim naglaskom na ekumenski dijalog s Katoličkom Crkvom». Blaženka s. Valentina Mandarić autorica je članka naslovljenog «Mladi, religija, Crkva. Promjene u izražavanju religioznosti i crkvenosti kod mladih danas», a Igor Jakobfi autor je članka «Socijalni pastoral s mladima. Primjer udruge Prijatelji sv. Martina». Broj zaključuju Šimo Maršić, Antonio Topalović i Marija Puljić člankom naslovljenim «Sinodalni pastoral mladih – iskustvo u Vrhbosanskoj nadbiskupiji»

Rubrika «Prikazi» donosi dva prikaza knjigâ: Hrvoje RELJA, «Tomistička filozofija», a autor prikaza je Ivan Macut te Anto ČARTOLOVNI, «Ethical and anthropological aspects of the emerging field of neuroprosthetics», a autor prikaza je Luka Poslon.