Novi broj Diacovensije

Petak, 17 Travanj 2015 |

Objavljen je prvi broj teološkoga časopisa Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Diacovensia za 2015. godinu.

Njemački teolog Jan-Heiner Tück u vrijednome članku Passion Gottes? Zum unerledigten Disput um die Rede vom leidenden Gott promišlja o problemu Božje patnje i patničkome Bogu, donoseći i uspoređujući stavove suvremenih evangeličkih i katoličkih teologa.

Mirjana Radan, Suzana Vuletić, Željko Rakošec i Žarko Šperanda analiziraju u svome članku aktualnu i tešku bioetičku problematiku zamjenskog (surogat) majčinstva.

Boris Vulić progovara o kršćanskom bratstvu na tragu misli Josepha Ratzingera, a Zvonko Pažin pozabavio se svetkovinom Bogojavljenja, povijesnim okvirom nastanka i razvojem, te  liturgijskom i teološkom analizom misnih molitava ove svetkovine.

Ivan Macut donosi nam prijevod i kratko tumačenje zajedničke izjave pape Franje i ekumenskoga patrijarha Bartolomeja I., potpisane za nedavnoga papinog posjeta Turskoj.

Ovaj broj donosi i vrijedne prikaze knjiga:

Ilija ŽIVKOVIĆ, Temeljni koncepti socijalne psihologije, Veleučilište Baltazar Zaprešić, Zaprešić, 2015., 195 str. (Suzana Vuletić)

Lovro KLADARIĆ, Kršćanska pomoć ugroženima samoubojstvom. „Da svojom rukom život upropašćujem? (Job, 13,14b), Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, Biblioteka Diacovensia, Đakovo, 2015., 128 str. (Suzana Vuletić, Josip Bošnjaković, Karmen Galić)

Frédéric LENOIR, Felicita. Un viaggio filosofico, Bompiani, Milano, 2014., 341 str. (Davor Vuković)

Anton TAMARUT, Obiteljsko lice Crkve, KS – Kršćanski kulturni centar, Zagreb, 2013., 237 str. (Ivica Raguž)